TEMAT: Ogród nie tylko różany

Ogród nie tylko różany 31 Maj 2014 21:19 #266789

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Ojej, tyle wrażeń, że nie wiem co pisać........pączki różane też śliczne....piwonie, powojniki......Coral Sunset, tyle razy wkładałam i wykładałam z koszyka a to błąd widzę.......kolor niepowtarzalny i płatki urocze....... :hearts: wszystko śliczne i dobrze, że masz zapał do pokazywania......wolę oglądac w tym roku niż fotografować..... :whistle:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród nie tylko różany 31 Maj 2014 21:19 #266790

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Lichfield Angel

20140531-untitled-027-2.jpg

Crocus rose

20140531-untitled-029-2.jpg

Comte de Champagne

20140531-untitled-021-2.jpg

Doktorek, Souvenir du dr Jamain

20140531-untitled-067.jpg

Angela

20140531-untitled-045.jpg

Louise Odier

20140531-untitled-044.jpg

Crown Princess Margareta

20140531-untitled-042-2.jpg


20140531-untitled-012-3.jpg


Dobranoc :bye:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 31 Maj 2014 21:30 #266794

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Sierika, dzięki. Coral sunset jest cudowna. Nie mogę się na nią napatrzeć. I jeszcze tak super przekwita. Teraz na jednym krzewie są 3 kolory kwiatów - super efekt. Czemu nie chcesz fotografować ? Ja fotografuje w zasadzie tylko w sezonie i głównie rośliny (dzieci nie chcą już być fotografowane zbyt często). A potem w jesieni i zimie mam do czego wracać i ładować akumulatory ciesząc oczy wiosennymi i letnimi widokami. Jeśli mogę podzielić się tymi bateryjkami z kimś to się tylko cieszę...bo i ja czerpię od innych więc tak jest fair.
pozdrawiam,
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 31 Maj 2014 23:19 #266897

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Monia, przepiękny ogrod i widać z jaką pasją o niego dbasz..zdjęcia rownież pełne pozytywnych emocji!
Crown Princess Margareta cudnie kwitnie, uwielbiam tą różę..boski zapach!
Czy u Ciebie też grasuje ogrodnica niszczylistka? U mnie zatrzęsienie. Upodobała sobie jasne róże i głownie angielki..wybredna bestia :evil:
Ale w sumie gdybym mogła tak jak ona leżeć w płatkach i wyzerać pączki to też bym korzystała z życia :wink4:
Buziaki :kiss3:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 07:17 #266954

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Piękności, cudności, śliczności i znowu mi epitetów zabrakło, żeby wyrazić zachwyt dla Twojego ogrodu. :hearts:
CPM to moje ubiegłoroczne marzenie, ale jedna z forumek tak mnie do niej zniechęcała, że w końcu nie kupiłam :angry: . Teraz żałuję.... Ale nic straconego - w razie czego na nią miejsce mam (po wyautowaniu bergenii :devil1: ).....
A, i jeszcze małe pytanko: gdzie kupowałaś (jeśli można wiedzieć) pergolę pod Veilchenblau?
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 08:56 #266992

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Moni :)
Ja mam cudne piwonie, ale Twoje hurtowe powaliły mnie na kolana :woohoo: Jakie cudeńka!! i jak pięknie stoją !! U mnie przeszła ulewa i rozplaszczyły się na trawie.

Czy potrafisz sobie wyobrazić, że nie zakwitła u mnie jeszcze ani jedna róża? Bo ja jak patrzę na popis Twoich ślicznotek, to mam ochotę po raz kolejny ruszyć i ich szukać.

Tak uroczego widoku kocimiętki jeszcze nie widziałam, myślałam, że to w szałwii ukryły się różyczki. Masz talent!! I do kompozycji i do fotografowania.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 09:16 #267000

  • pamelka
  • pamelka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 9346
  • Otrzymane dziękuję: 2381
Moniko :supr3: no co ja mam teraz napisać, kiedy mowę mi odjęło :wink4:
Zacznę od info wiec, cudaczek to zdaje się Picea orientalis 'Aureospicata' /'Aurea'/ - świerk kaukaski. Mógłby być jeszcze 'Golden Start', ale ten wolniej rośnie i później zaczyna, czy to jest aktualna fotka?
Piwonie jak marzenie :woohoo: cudne łany, a róże :woohoo:
U mnie większość w pąkach dopiero :cry3:
Ostatnio zmieniany: 01 Cze 2014 09:16 przez pamelka.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 09:52 #267020

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Moniko :bye:
Pięknie Ci róże kwitną :hearts:
Souvenir du dr Jamain ma śliczny kolorek.
A Louise Odier taki duży krzaczoerk ??
To jest jedna róża ?? Ile ma latek?
Ja kupiłam ja na jesieni jeszcze nie kwitnie.Ona się tak rozrasta,czy Tylko u Ciebie taka dorodna ??
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 10:12 #267031

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dołączę do przedmówców, którym mowę odejmuje na widok Twojego zjawiskowego ogrodu, tak przepięknie pokazywanego na fotografiach.
Widać, że z pasją podchodzisz do każdej rośliny. Odczuwam to na każdym kroku, oglądając każde zrobione przez Ciebie zdjęcie.
Niektóre ujęcia są naprawdę fenomenalne.
Róże niby jeszcze młode, a niezwykle bujnie Ci rosną i kwitną.
Co tu dużo gadać - jestem pod ogromnym wrażeniem Twojego całego ogrodu.

Co dzisiaj masz w planach, Moniko?
U nas prześliczna pogoda. Może rozpalę grilla i zjemy jakieś mięso w towarzystwie caprese?

Miłego dnia!
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 10:41 #267060

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Oj Dziewczyny zawstydzacie mnie :oops: dziękuję za tyle przemiłych, cudownych słów pod adresem ogrodu i fotek. Jest mi niezmiernie miło :hug: .

Kasiu - dziękuję. Ja też uwielbiam CPM. W tym roku rozpięłam ją poziomo i wytworzyła masę pąków ale z drugiej strony rośnie w takim miejscu, że nie sposób w pełni podziwiać jej kwiaty. Nie przesadzę ale pomyślę nad tym aby w przyszłym roku inaczej ją zaprezentować (tzn jednak bardziej w pionie bo teraz kwiaty bardzo nisko). U mnie rośnie pod pd oknem więc aż się prosi żeby kwiaty zaglądały do domu, a to duża różyca więc jest szansa jeśli zima będzie łaskawa.
U mnie też sporo pączków nadgryzionych no ale masz rację..sama bym się powylegiwała w takich cudnościach :happy4:

Asiu - dziękuję. A czemu forumka Cię do tej róży zniechęcała ? Pergole kupiłam w Obi - 3 szt. Na razie się trzymają.

Aguskac - dzięki. Ja przed deszczem powiązałam piwonie sznurkiem, ot i cały sekret. Tak naprawdę przydałyby się podpory z prawdziwego zdarzenia pod nie ale M nie zdążył zrobić w tym roku bo tworzył podpory pod clematisy, może w przyszłym roku. Ani jedna róża jeszcze nie zakwitła ? Hm...w teorii mają jeszcze czas, dopiero początek czerwca..zapewne to kwestia pogody..czytałam u Ciebie, że masz spore spadki temperatur. W sumie jednak co się odwlecze to nie uciecze. U nas już róże będą po a u Ciebie będzie spektakl.
Kocimiętką jestem zachwycona. Obecnie to gwiazda ogrodu. To odmiana Walkers Low. Nie rozkłada się (przynajmniej na razie) i koty bardzo jej nie wylegują. Poza tym obficie kwitnie i po przycięciu powtarza. Same superlatywy. Szałwie też mam ale nie są takie dorodne.

Pam, dzięki za miłe słowa i nazwanie dziwaczka. Tak to jest aktualna fotka. Rośnie bardzo wolno, przyrosty po kilka cm rocznie. 2 lata temu miał 2 czerwone szyszki ale od tamtej pory się nie postarał. Zatem Twoje róże będziemy podziwiać jak przekwitną u mnie :dance:

Ania - dzięki. Souvenir ma nie tylko cudny kolorek ale również pięknie pachnie. Mam 2 jego sztuki. Na razie małe jeszcze ale podobno mogą osiągnąć nawet 2 m. Louise Odier u wszystkich z czasem jest taka dorodna (albo i bardziej). Na zdjęciu fragment 1 krzaczorka. Postaram się zrobić całościową fotkę. Ja w sumie mam 2 sztuki (rosną oddzielnie) i obie są duże. Moje mają 3 lata. Ta róża może być bardzo wysoka jeśli prowadzi się ją pionowo. Ja swoje zakulkowałam i są niskie ale pękate. Zobaczę jak w przyszłym roku je poprowadzę. Może część pędów poziomo a część pionowo ? Ta róża bardzo obficie kwitnie w czerwcu. Potem powtarza ale słabiej. Natomiast jak nie wytniesz przekwitniętych kwiatów to zawiąże owocki. Róża nadaje się na przetwory.

Agusia (Aguniada) - dzięki i Tobie za miłe słowa. Ogród to moja odskocznia i faktycznie poświęcam mu mnóstwo czasu.
U nas też świeci słoneczko ale na popołudnie zapowiadają deszcz (i na najbliższe dni również). Zaraz zmykam do ogrodu zrobić jakieś fotki bo przy porannym obchodzie z kawą zauważyłam kolejne rozkwitnięte cuda i skoro ma padać to muszę to uwiecznić. Co do obiadu to nie wiem...może M-a uproszę ...A wieczorem wybieramy się z dzeciakami do kina na Czarownicę (niestety ten film dostępny jest w wersji 2D tylko z dubbingiem więc wybraliśmy opcję 3D, której nie lubię ale bez dubbingu...chłopakom przyda się poćwiczyć english bo nie wierzę, że będzie im się chciało czytać napisy). Poza tym zamierzam się lenić i nabierać sił na cały tydzień ..
Miłego grilowania i cudownego odpoczynku :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 10:47 #267064

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Co to znaczy " zakulkowałam "??
A jakie przetwory można z tej róży robić ??
Pierwsze słyszę o tym :oops:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 11:07 #267069

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Aniu, kulkowanie róż polega na tym, że końce dłuższych, najlepiej giętkich pędów przyginasz do ziemi tworząc z nich kształt jakby fontanny. To powoduje spowolnienie krążenia soków w roślinie efektem czego jest lepsze wiązanie pąków kwiatowych (z każdego oczka tak wygiętego pędu wyrasta gałązka zakończona pąkiem lub pąkami). Końcówki pędów można przytwierdzić w takiej pozycji np. przywiązując do wbitej w ziemię np. szpilki ( u mnie takie do agrowłókniny lub do przytwierdzania linii kroplujących) lub niskiej podpórki wbitej w ziemię. Ja w tym roku przywiązałam kilka róż do takich właśnie niskich podpór wyspawanych przez M z drutów żebrówek (3 pręty połączone ze sobą u góry gładkim prętem wygiętym w kształt półkola). To rozwiązanie ma taką zaletę, że można regulować wysokość pędów róży. Inny sposób to prowadzenie pędów róży jak najbardziej poziomo np. przy kratce lub innej podporze - ten sam efekt kwiatowy. Ja mam np. Crown Princess Margareta poprowadzoną tak, że długie pędy przypięłam poziomo do 2 niezależnych podpórek wbitych w odpowiedniej odległości od środka krzewu. Przy takim prowadzeniu róże są niskie ale dużo lepiej kwitną.

Z louise odier można robić np. dżemik. Ja nie próbowałam do tej pory bo M nie przepada za dżemem z róż. Poza tym nie zaleca się robienia przetworów jeśli róże są traktowane środkami chemicznymi w celach ochrony przed chorobami lub szkodnikami (no kto by chciał jeść pestycydy).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 11:21 #267077

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
Witaj Moniu :)

Piękne róże pokazujesz, Angel mnie zauroczyła :)

Rozpinanie róż i ich kulkowanie to świetny pomysł na obfite kwitnienie, do kulkowania trzeba mieć dość dużo miejsca, ale u Ciebie jest :)
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 12:57 #267118

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
O tak, ja z powodzeniem drugi rok kulkuje Gertrude Jakyll - bardzo obficie kwitnie. Wiosną rozpięłam poziomo piżmówki Cornelię i Moonlight u teraz mam morze pąków Ale rzeczywiście tak prowadzone róże zajmują znacznie więcej miejsca.
Cudne zdjęcia, ale to juz wiesz ;)
Na poprzedniej stronie masz takie ujęcie z trawiastą ścieżką otoczona rózami. Posadziłam u siebie tak samo i teraz mam problemy z przejściem tamtędy :rotfl1:
Twoje piwonie zwarte (czytałam,ze sznurkiem powiązane) ale i wydają mi się znacznie niższe niż u mnie. Nie wiem czy wyciągają się do światła, ale wczoraj ścięłam taką, której pęd do ziemi miał 1,6m :crazy: A rosną w dość słonecznym miejscu.
U ciebie też taka beznadziejna pogoda? Ni by nie pada, ale ponuro i wieje :(
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 13:29 #267126

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Tak to fakt, że do takiego prowadzenia róż trzeba trochę miejsca ale jeśli to miejsce jest to myślę, że warto.
Dorotko, ja Gertrudę też poprowadziłam w tym roku poziomo. W zeszłym zostawiłam jej na próbę 2 długie pędy w poziomie a resztę przycięłam. W tym roku już nie miałam wątpliwości żeby jej nie ciąć. Daliśmy jej kratkę i rozpięli wszytko co miała. Na razie rozwinęła kilka kwiatów ale jeszcze sporo pąków jest.
Ja też mam problem żeby przejść tą ścieżką a najgorzej z koszeniem trawy ale jak róże są w pełni kwitnienia to wygląda to super więc póki co wiążę co się da żeby nie przeszkadzało.
Moje piwonie dużo niższe niż Twoje w takim razie. Powiedziałabym, że mają przepisowe wysokości. Rosną w słonecznym miejscu.
U mnie raz zachmurzone raz słońce. Na popołudniu zapowiadają deszcz. Wiatr też ruszył dość mocny. Generalnie nie lubię takich wahań pogodowych. "Czupryna mnie wtedy mocno nawala".
Jak zwykle miało być oszczędnie z fotkami i jak zwykle wyszło jak zawsze ale nic to, w tym przypadku od przybytku głowa nie boli, zimą będzie jak znalazł ...a poza tym lubię mieć uchwycone rożne fazy rozwoju i różne ujęcia kwiatów.
Dzisiejsze kwitnienia w telegraficznym skrócie:
Alchymist

20140601-untitled-001-2.jpg

i skoro jesteśmy w temacie kulkowania i poziomowania róż, 1/3 pędów jednego z alchymistów rozpiętych na próbę w poziomie na tarasie (próba udana aczkolwiek mam wrażenie, że takie żyłowanie to duży wysiłek dla krzewu)

20140601-untitled-004-2.jpg

I przebiła się giardina, pierwszy rozwinięty kwiat w lasursternie
20140601-untitled-016-2.jpg


"Psiapsiółki" tuscany
20140601-untitled-009-2.jpg


Kolejny irysek

20140601-untitled-017-2.jpg

Karolek (Charles Austin)

20140601-untitled-023-2.jpg

Trudzia (gertrude jeckyll)

20140601-untitled-035.jpg

Kolejny irysek

20140601-untitled-038.jpg

cdn
Piwonia Do tell

20140601-untitled-043.jpg

Queen of Sweden

20140601-untitled-045.jpg

Kolejna piwonia

20140601-untitled-046.jpg

i rzekoma Władysława chociaż jak zerknęłam do netu to ona nie tak powinna wyglądać :think: więc uznajmy, że NN

20140601-untitled-049.jpg

Cardinal de Richelieu, również prowadzony poziomo, niski, szeroki, mnóstwo pąków ale dopiero zaczyna

20140601-untitled-054.jpg

Gartentraume

20140601-untitled-066.jpg

I zdjęcia całościowe krzewów Louise Odier, obydwa kulkowane na niskich podporach (odległość między słupkami ogrodzenia 2,5 m i mniej więcej na takiej szerokości są rozpięte):

20140601-untitled-065.jpg


20140601-untitled-073.jpg

cdn
Corale, nie mogę przestać się nad nimi rozpływać

20140601-untitled-072.jpg


20140601-untitled-102.jpg


20140601-untitled-088.jpg

Rapsody in blue dopiero zaczyna

20140601-untitled-082.jpg

Pierwszy kwiat Henry Martin, pierwsze kwitnienie u mnie

20140601-untitled-091.jpg

Znowu Fantin Latour

20140601-untitled-095.jpg

Bodziszek magnificum

20140601-untitled-096.jpg

Sam aksamit

20140601-untitled-101.jpg

i cdn
Ostatnio zmieniany: 01 Cze 2014 13:42 przez moni.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 13:37 #267128

  • Daisy
  • Daisy's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 122
Alchymist świetnie wygląda rozpięty!

Ciekawe jak Trudzia radzi sobie kulkowana, moja jest wielka i ma bardzo wiotkie pędy, pąków mnóstwo, uwielbiam jej zapach, jednak średnio podobają mi się jej liście.... Krzew jako taki, no wielki, siedzi w dużej klatce ;) i zwiesza gałązki, mój M jej zdecydowanie nie lubi, mówi, że to taki różany chwast :happy3:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 13:47 #267132

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
dzielę posta bo się długo ładuje
I Augusta Luise raczyła była się ruszyć

20140601-untitled-104.jpg

Nippon Parade, czad!

20140601-untitled-110.jpg

duchess de nemorous

20140601-untitled-118.jpg

Angela się leni

20140601-untitled-120.jpg

Bowl of Beauty

20140601-untitled-121.jpg

Eden :hearts:
20140601-untitled-124.jpg

Minister, coś z nim nie tak, kwiatów mało i bardzo małe a liście bardzo jasne ...był podlewany magiczną siłą ..nie wiem czy coś go nie podgryza

20140601-untitled-125.jpg

coruonne d'or

20140601-untitled-128.jpg

i już prawie kończymy dzisiejszy spacer
Pat Austin, 1 pąk i 1 kwiat stoi!

20140601-untitled-134.jpg


20140601-untitled-133.jpg

Munstead Wood

20140601-untitled-136.jpg

Jedyna moja czerwona róża Sympathy, ruszamy

20140601-untitled-148.jpg

Multi Blue do znudzenia

20140601-untitled-154.jpg

Kocimiętka podobnież

20140601-untitled-162.jpg

I widoki nie-różane, widok z tarasu na rabatę kwaśną (na przodzie, wrzosy, azalie), dalej trawiastą i z tyłu ledwo widać piwoniową (trawy trochę przesadziły bo miały urosnąć po przekwitnięciu piwonii)

20140601-untitled-163.jpg

I na koniec, na zielono, runianka, wreszcie ruszyła

20140601-untitled-153.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Cze 2014 13:53 przez moni.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 01 Cze 2014 13:58 #267135

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Ewo, Daisy - kulkuj albo prowadź poziomo Gertrude. Naprawdę warto - zdjęcia poglądowe z zeszłego roku 1 gałązki, którą poprowadziłam poziomo na próbę (w tym roku dopiero zaczyna kwitnienie więc nie ma czego pokazać). Dorotka (Dodad) też ćwiczy gertrude i też ma oszałamiające efekty

20130616-untitled-063.jpg


20130614-untitled-153.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.383 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum