TEMAT: Ogródek Robaczka

Ogródek Robaczka 20 Kwi 2015 13:13 #360058

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Kasiu, trochę mnie dziwi, że Twoja Stellata wolno rośnie, ponieważ moja, kupiona jako metrowe drzewko, po trzech latach osiągnęła w zasadzie swoją docelową wielkość - ok. 3 metrów. Z tego, co wiem, one większe nie rosną. Może więc Twoja, jak widać na fotkach, jest już całkiem spora i dużo większa nie będzie?
Dzięki za piękny spacer po tropikalnym ogrodzie :flower2: U mnie za oknem słońce, ale wieje zimny wiatr, więc miło było ogrzać się w poczdamskich tropikach :)
A jaką psiankę kupiłaś?
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogródek Robaczka 20 Kwi 2015 19:38 #360148

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
U mnie we wsi rośnie stary okaz i jest wysokości piętrowego domu..... :think:
Faunę tropików zdecydowanie wolę niż florę.....
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 20 Kwi 2015 20:20 #360167

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Kasia,

ja 2,5 m tulipanowca, ładnie rozkrzewionego kupiłam za 65 zeta, ambrowca (ok 1,8 m ale młodziutka sadzonka i pomimo, że ma sporo bocznych gałązek to jeszcze patykowata ale trudno - chodziłam za nim 2 lata) - 50 zeta. Kalina juddii ładnie rozgałęziona, szczepiona wysoko na pniu (w sumie ok. 3 m) 115 zł, a burkwoodii (ok. 1,6 m) 65 zeta. W innej szkółce: wiśnię Kiku-shidare wysoko szczepioną bo tak chciałam (ok. 3 m) kupiłam za 35 zeta ale to sadzonka z zeszłorocznego szczepienia czyli młoda (nie przeszkadza jej to jednak mieć 3 ładnych kwitnących gałązek), no i drugi tulipanowiec ok. 1,8 m ale też młody i kiepsko rozgałęziony jeszcze za 30 zeta. W porównaniu do cen jakie podajesz i jakie swoją drogą są typowe również tutaj w wielu szkółkach to naprawdę tanio kupiłam. Obejrzałam sadzonki i są zdrowe, bez uszkodzeń a to najważniejsze.
Klony mam następujące:globosum, royal red, drumondii oraz 2 palmowe: atropurpureum oraz bodajże garnet. Jestem z nich zadowolona. W planach-marzeniach mam jeszcze chrismon sentry, brilantissimum (chociaż muszę dobrze rozeznać temat bo ostatnio w szkółce gość mi powiedział, że on tylko wiosną ładnie wygląda) i eskimo sunset ale te 2 ostatnie to ciapate. A w ogóle to uwielbiam klony i pewnie niedługo będę marzyć o kolejnych :rotfl1:

Zdjęcia z wycieczki fantastyczne :woohoo: szczególnie podoba mi się motyl na różowym tle :flower2:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 20 Kwi 2015 22:56 #360242

  • inag1
  • inag1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 996
  • Otrzymane dziękuję: 631
Z przyjemnością obejrzałam zdjęcia z tropików .Żabka z ostatniego zdjęcia to faktycznie słodziak. :)
Czytam,że w tym roku pojawią się u Ciebie drzewa. Też chciałabym posadzić coś u mnie ale moja chusteczka na to nie pozwala. ;) Pozostaje mi popatrzeć co fajnego u siebie posadzisz .
Wiosenne zdjęcia jak zwykle zachwycające. Patrząc na nie ,obiecałam sobie ,że jesienią posadzę więcej cebulowych i to koniecznie w dużych grupach.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 21 Kwi 2015 10:17 #360328

  • majowa
  • majowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1315
  • Otrzymane dziękuję: 948
Kasiu, dziękuję za jak zwykle piękną porcję wiosny i relację z tropików. Byłam jakiś czas temu w bardzo podobnym ogrodzie w Niemczech, ale niedaleko Hamburga. Swoją droga Niemcy mają mnóstwo takich ciekawych perełek-ciekwostek do zwiedzania.
Ja też kocham klony i okazuje się, że mam całkiem sporą listę - tatarski ginnala, Crimson Sentry (kolumnowy), Klon pensylwański, klon srebrzysty 'Laciniatum Wieri', klon pospolity 'Crimson King', klon jesionolistny 'Kelly`s Gold', klon palmowy 'Dissectum Nigrum', klon Red Sunset. Ze wszystkich jestem zadowolona, choć np. Red sunset wymaga wg. mnie korekty korony, a może w końcu się ukształtuje, zobaczymy. Niewykluczone, że jeszcze jakieś przygarnę ;)
Pozdrawiam serdecznie, Iwona
Mój ogród
FotoIvona
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 21 Kwi 2015 19:51 #360427

  • bdan
  • bdan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 104
  • Otrzymane dziękuję: 36
Kasiu czy mogłabyś podpowiedzieć jakie róże fajnie komponowałyby się z różą Artemis. Nie wchodzą w rachubę żółte i czerwone. Myślałam o novalis, ale nie wiem, czy do końca jestem przekonana do tego koloru. Chciałaby, żeby były to w miarę zdrowe różyczki.
Danka
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 21 Kwi 2015 19:59 #360429

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Dobry wieczór, Kasik!
Jak samopoczucie i pogoda w Posen? Mam nadzieję, że było dziś równie miło, jak w stolicy.
Efektowne bardzo te rośliny tropikalne i cały ogrodowy inwentarz, ale ja i tak po stokroć wolę Twoją wiosnę :)
Jesteś istną mistrzynią grupowych nasadzeń cebulowych (i nie tylko ;-))
Rozmowa o klonach interesująca. To moje najbardziej ukochane drzewa.
Z odmian, o które pytasz, posiadam Crimson Sentry oraz Red Sunset... ten drugi jest niezwykły: prześlicznie kwitnie jeszcze przed wypuszczeniem liści, potem listki ma seledynowe na cienkich czerwonych przylistnych łodyżkach, a pod koniec sezonu płonie niczym zachodzące nad Colorado słońce :) Crimson Sentry ma piękną sylwetkę, zwartą, szczupłą, efektowne, duże, bordowe liście, które jesienią nabierają rudawego, rdzawego zabarwienia. Oba polecam, jako ogrodowe must have :)
Miłego wieczoru! :kiss3:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 21 Kwi 2015 23:09 #360534

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Dobry wieczór!
Dziękuję wszystkim za cenne komentarze i uwagi na temat klonów :thanks:
Bardzo cenię sobie Wasze osobiste doświadczenia, bo opisy to jedno, a rzeczywistość bywa inna..
Dzisiaj byliśmy w szkółce przy arboretum i mają całkiem ładne okazy klona Princeton Gold w rozsądnej cenie - zastanawiam się, czy brać?
Po wspólnych dywagacjach doszliśmy z M do wniosku, że można by posadzić 2 klony Princeton Gold i jednego Platana Alphen's Globe.
Więcej się nie zmieści, a korony i tak będą wymagały korekt z czasem, bo miejsca zdecydowanie mniej niż bym sobie życzyła :whistle:
Plan z grubsza wygląda tak (po lewej jest jeden, mało widoczny, potem platan i drugi klon, na planie trójkąta)

klony2.jpg


Mam kilka wątpliwości, może pomożecie rozwiać? :oops:
Czy klon Princeton Gold, żółto-limonkowy wiosną, a delikatnie zieleniejący latem, nie będzie zbyt mocnym akcentem kolorystycznym w kontekście rabat wkoło?
Czy odalenie dwóch klonów od siebie na dystans ok. 4 m wystarczy? Korona jest dosyć zwarta, kulista, ale to jednak spore drzewo..
Czy zestaw z platanem to dobry pomysł, czy może lepiej posadzić 3 takie same klony? (Platan ma kulistą koronę, a klony owalne, ale raczej luźny pokrój)

Zaletą na pewno jest to, że:
- klon jesienią cudnie się przebarwia (choć Red Sunset ponoć ładniej, co potwierdza Agunia, ale ten niestety nie jest dostępny w okolicznych szkółkach)
- rośnie ok. 10 m wysoki co pozwoli nieco zbalansować proporcje w ogrodzie - w odniesieniu do domu i ogromnej brzozy
- nie wymaga szczególnej troski bo nie kaprysi w kwestii gleby i stanowiska
- platan ma piękną korę (za parę lat..) a ciemna zieleń liści nieco zneutralizuje żarówkowe ubarwienie klonów
- tłem na wysokości korony (ok 4 m) będą głównie bryły domów z cegły, więc powinien się ciekawie odznaczać kolorem

Tyle dywagacji, muszę się z tym przespać, jak radzi Juliet :kiss3:

Zaraz zaległe odpowiedzi i porcja wiosny na dobranoc :bye:

Monia, czytałam o Scanlon i faktycznie wybarwia się podobnie jak Red Sunset. Na pewno będzie zjawiskowo wyglądał u Ciebie!
Dzięki za foty u Ciebie :kiss3: Póki co, zdecydowałam się na zielone i limonkowe liście. Bordowego mam dużego buka i boję się żeby nie przegiąć z bordowym kolorem.
W małym ogrodzie może wywołać klaustrofobiczny efekt..poza tym uświadomiłam sobie, że cegła to też bordo, a mam tego sporo wkoło ;-)
Ciekawa jestem, co myślisz o opcji powyżej..

Kondziu, taka wycieczka to dobry pomysł na weekend, polecam!

Aniu, motyle mnie zachwyciły! Lubię je wszystkie, nasze rodzime szczególnie :hearts:

Dalu, widziałam większe Stellaty i ta moja wydaje się nieco karłowata jak na swój wiek ;-) Ale może wymaga więcej cierpliwości..
Psiankę kupiłam jaśminową, jak co roku. Zdobią mój taras od południa do późnej jesieni i nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza podlewaniem i zamiataniem opadłych płatków/liści.

Sieriko, zatem potwierdzasz moje przypuszczenia, że stać ją na więcej :P

Moni, ceny bardzo okazyjne :blink: Szczerze, opadła mi szczęka jak to przeczytałam. U nas ok. 3 razy wyższe.
Kaliny na pniu i to takim wysokim?? Nie widziałam takich cudeniek, z niecierpliwością czekam na Twoje!
Klonów masz niezłą kolekcję! W dużym ogrodzie takie majestatyczne drzewa to podstawa, żałuję, że ja nie mogę bardziej poszaleć :devil1:

Ino, dziękuję :hug:
Widzisz, ja też miejsca nie mam, a raczej za mało by pomieścić marzenia, ale robię co mogę ;)
Zobaczymy, z jakim skutkiem :lol:

Iwonko, dzięki za wkład w debatę klonową, bardzo cenię sobie Twoje rady :kiss3:
Czekam na foty Twoich pięknych okazów w sezonie!
Masz imponującą kolekcję w ciekawych aranżacjach i na pewno z roku na rok będą prezentować się coraz bardziej okazale.
Szczególnie zainteresował mnie pensylwański - niesamowita kora :woohoo:

Danusiu, Artemisy mam posadzone na białej rabacie, więc monotematycznie, z białymi Winchesterami.
Novalis ma typowo lawendowy kolor, który u róż określam jako "trupi" :devil1: Niespecjalnie mi się podoba, choć sama róża jest zdrowa i rośnie bez zarzutu. Miałam ją, ale oddałam w dobre ręce, właśnie ze względu na kolor. Może coś pastelowego dosadź? Pastella na ten przykład :silly:

Aguś, witaj!Po cichu liczyłam, że taki pasjonat klonów (acerofil?? :happy4: ) da głos w dyskusji :kiss3:
Masz Red Sunset? Oczywiście! Wiedziałam, że gdzieś go widziałam... ;-)
Niestety u nas nie widziałam w ofercie szkółek, a opcja z dalekim transportem odpada. Co myślisz o Princeton Gold?
Pogodowo u nas coraz lepiej, słonecznie i ciepło, choć wciąż wietrznie..w weekend ma być ślicznie :drink1:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2015 23:13 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 21 Kwi 2015 23:45 #360544

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
I porcja wiosny na dobranoc;







































Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1, Amarant, eda_s

Ogródek Robaczka 21 Kwi 2015 23:53 #360546

  • Kondzio
  • Kondzio's Avatar
Ale u ciebie wiosna hula u nas jeszcze nie jest tak niestety :( ale może i lepiej bo jest czas na przesadzanie :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 22 Kwi 2015 06:27 #360555

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 835
Kasiu spadłaś mi z nieba z tymi klonowymi rozterkami :woohoo: . Też się przymierzam do zakupu klona i ciągle myślę jakiego wybrać :think: . Dyskusja w Twoim wątku nieco rozjaśniła mi w główce :kiss3: .

Ależ mieliście super wypad :ohmy: . Tropikalne rośliny i do tego te żyjątka :hearts: - można naładować bateryjki :woohoo: . Zdjęcia super - zwłaszcza zielonej żabki :happy4: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 22 Kwi 2015 11:45 #360633

  • Monika
  • Monika's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 14
Kasiu, w kwestii drzew ...
Ja bym była za tym, żeby posadzić trzy jednakowe drzewa - albo 3 platany (choć to z czasem wielkie drzewa) albo 3 klony. Cos mi nie bardzo pasuje ten układ z platanem w środku klonów. Oczywiście to tylko moja skromna opinia. Popieram jednak, że wyższe drzewa są potrzebne w ogrodzie :bye: .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 22 Kwi 2015 11:58 #360636

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
Kasiu witaj!!
Nareszcie, cudna wiosna :)
Tulipanki ciemne śliczne,A i serduszkowe zdjątko bardzo łądne.
Mojej nie widać serduszki, a powinno już ,Czyżby przepadła ?? :angry: :silly:
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 22 Kwi 2015 13:37 #360648

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Acerofil - dobre :happy4:
Mogę nim być, czemu nie. W niedzielę zasadzam się na zakup kolejnego klona, więc... określenie adekwatne ;-)

Kasiu, pomijając kolorystykę, mnie się w Twoim ogrodzie widzą korony pokroju właśnie Princeton Gold.
Popierałabym więc posadzenie takich drzew na planie trójkąta, dobór zostawiam Tobie. Ja u Ciebie widzę dwa Princeton Gold i po środku Royal Red.
W mojej subiektywnej opinii, kolumnowy Crimson Sentry niewłaściwie wpisze się w charakterystykę ogrodu i jego bym w rozważaniach pominęła (poza tym, że generalnie bardzo go polecam).

Pogoda cudna...
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 22 Kwi 2015 20:15 #360701

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Piękne te szachownice z narcyzami.
Mam przed ogródkiem zwykły klon. Pielęgnowany przez moją rodzinę od małego drzewka ok 48 lat. Tak na oko ma ponad 12 m.
Z moich spostrzeżeń:
-pod klonem jest bardzo sucho i większość roślin nie daje tam rady
-korzenie są szerokości korony (o tym pewnie wiesz)
-na jesieni opada mnóstwo liści do zgrabiania
- w lecie zauważyłam w ostatnich latach chyba mszyce wysoko na liściach, bo ptaki się tam uwijają
- na wiosnę pięknie wygląda jak kwitnie a na jesieni pięknie się przebarwiają liście
- w lecie daje ożywczy cień
- od ok 3 lat są chyba jakieś pasożyty za korą bo czasami dzięcioł je odwiedza
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2015 20:19 przez Bozi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Robaczek

Ogródek Robaczka 22 Kwi 2015 21:03 #360719

  • bdan
  • bdan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 104
  • Otrzymane dziękuję: 36
Kasiu dziękuję za propozycję. A jaką ewentualnie trzecią różę do Artemis i Pastelli mozna by dodać? Obawiam się, czy troche za blado nie będzie

A odnośnie drzew też miałam podobne dylematy. U mnie dyskusja zaczyna się gdzieś od strony 186.

Ostatecznie mam posadzone trzy platany. Myslałam o klonie Klon Red Sunset, ale u nas nie mozna go dostać, a z drugiej strony doszłam do wniosku, że jak z jednej strony bedą wysokie jednak klony, z drugiej strony wysokie brzozy, to ten szczepiony platan w przyszłości będzie jakby "utopiony" pomiedzy tymi drzewami. Ale ja mam inny układ ogrodu, Ty miałabyś wyższe drzewa za platanem.
Niewiele pomogłam :(
Danka
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2015 21:13 przez bdan.
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 22 Kwi 2015 22:01 #360753

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Kasiu, a czy drzewka nie za bardzo ocienią róże rosnące przy ścieżce?
Ogolnie pomysł jest fajny.
Bardzo lubię drzewa w ogrodzie i żałuję, że nie mogę ich sadzić na trawniku
Temat został zablokowany.

Ogródek Robaczka 22 Kwi 2015 22:07 #360757

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
O klonach dopiero pomyślę, na razie próbuję ogarnąć ogród-pogoda się nieco poprawiła i można wyjść z domu bez czapki i szalika.
Pozazdrościłam Ci tulipanów i posadziłam trochę jesienią-nie pokazał się ani jeden :cry3: Za to cała rabata wisi w powietrzu, tak jest przeryta podziemnymi korytarzami i dziurami.
Porozpaczam, a jesienią posadzę tulipany gdzie indziej:)
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.650 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum