TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 25 Mar 2015 20:10 #352465

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Jeśli chodzi o "ogródkowanie" i "forumowanie" to normalne, że raz nam się chce bardziej, a raz mniej ;-)
Uważam że to nawet bardzo dobrze! To znaczy, że nie jesteśmy kompletnie uzależnionymi maniakami :happy:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 27 Mar 2015 21:25 #353103

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Dalu, zgadzam się z Siberką.
Ale liczę, że mimo wszystko będzie Ci się chciało.
Ja brzozy nie mam, ale mają sąsiedzi
Może zdołam ich namówić?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 27 Mar 2015 21:43 #353112

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Dalu, kupiłam wężyk i jutro podłączam się do "cysterny" z sokiem brozowym.
Muszę tylko w jakis sposób zabezpieczyć to przed moim psem ;) .
Zastanawiałam się patrząc na zdjęcie z wrzosami, czy to u Ciebie, chyba z innej nieco perspektywy robione niż zwykle.
My zwykle mamy wyobrażenie swojego ogrodu i nasze zdjęcia to wyrażają, jeśli zdjęcia robi "inne oko" to i ogród wygląda inaczej.
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Mar 2015 09:41 #353198

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dalu-jeśli będziesz miała nadmiar soku brzozowego,namawiam do nastawienia wina :drink1:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4...teka?start=18#352993
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Mar 2015 20:25 #353300

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Romuś, na razie nie ma jeszcze zbyt dużo soku - mniej więcej 1 litr dziennie :drink1:
Ale jak soki naprawdę ruszą i będzie nadmiar, to nie wykluczam winka brzozowego ;) Przepis wygląda zachęcająco. Dzięki!

Elu, zdjęcia jest robione przeze mnie, ale -faktycznie- z nieco innej strony niż zazwyczaj B) Ale to ciągle moje wrzosowisko :flower2:
Sok brzozowy o tej porze pijemy już drugi rok. Naczytałam się o nim, że to wręcz eliksir zdrowia, skoro mam piękną, dorodną brzozę w ogrodzie, dlaczego jej nie wykorzystać?

Gosiu, myślę, że sąsiedzi nie będą się sprzeciwiać, a w kulminacyjnym momencie można zbierać kilka litrów soku dziennie, więc dla wszystkich starczy. Trzeba tylko wywiercić niewielki otwór na wysokości ok. 1 metra, włożyć w niego rurkę, rurkę do dużej butli i ...gotowe!

Siberko, to prawda, co piszesz, ale bywają mniejsze i większe kryzysy...Czego przykładem jest m.in. nasza Gorzatka, przebywająca na 'emigracji wewnętrznej' od pewnego czasu :(

Kwiatuszku, taki album to świetny pomysł! Fotki w komputerze są fajne, ale czasami brakuje mi czasów, kiedy wszystkie zdjęcia były realne, papierowe, można je było wziąć do ręki, nosić w portfelu, włożyć do albumu...Ja sama mam w ten sposób udokumentowane 25 lat mojego małżeństwa - z każdego 'filmu' wybierałam kilka, kilkanaście najfajniejszych zdjęć, wkładałam je do specjalnego albumu, robiłam podpisy, dołączałam inne pamiątki - bilety wstępu, pocztówki...Moi synowie i my zresztą też uwielbiamy oglądać te fotograficzne historie :hearts:

Dzisiaj miałam nawet zamiar pierwszy raz po chorobie trochę poogrodować, ale pogoda mnie wygoniła z ogrodu. Było naprawdę zimno i nieprzyjemnie, chociaż w ogrodzie sporo się dzieje :flower2:
Mam kilka roślin do posadzenia (kupiłam m.in. klonika japońskiego i śliczną, kwitnącą kamelię), ale i one muszą poczekać aż będzie cieplej. Ogród też ciągle nie jest całkiem posprzątany :angry: Dałam sobie czas do końca marca, ale choroba pokrzyżowała mi szyki. Dzisiaj chociaż zrobiłam coś w domku - wymyłam kolejne okno, wyprałam firanki, zrobiłam dekoracje świąteczne...Na szczęście, na Święta wyjeżdżam z całą rodzinką, więc mam z głowy zakupy i świąteczne gotowanie. Zamiast tego - wszystko podane, więc wypoczynek pełną buzią. W hotelu będzie spa, więc wymoczę w ciepłej wodzie swoje kości; poza hotelem - tereny spacerowe, piękny park, więc z pewnością nie będzie czasu na nudę i długie siedzenie przy stole jak to w domu bywa w czasie świąt.
Już trzeci rok spędzamy w ten sposób Święta Wielkanocne i wszyscy bardzo sobie chwalą :)

Kilka świeżych fotek. Jakoś tak się złożyło, że wszystkie - białe :flower1:
Prymule:


prymulebiae.jpg


Ciemiernik:

ciemiernikbiay.jpg


Kamelia:


kameliabiaa.jpg


Pieris variegata


pierisvarkwiaty.jpg


Duecik - wrzosiec i pieris:


wrzosiecbiayipieriskwiaty.jpg


Magnolia gwiaździsta:


mag.gw.kwiatrozkwit.jpg


Kamelka oczywiście w doniczce, a magnolia gwiaździsta to odmiana Rosea - w pąku różowa, potem biała.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2015 20:29 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, chester633

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Mar 2015 20:30 #353304

  • peonia
  • peonia's Avatar
Pieris variegata i magnolia zachwyca, wczesnie u Ciebie wiosenka. :hearts:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Mar 2015 20:46 #353316

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Dalu, a głęboko trzeba ten otwór w pniu wywiercić? No i czy da się go wywiercić bez wiertarki? :lol:
Już kwitnie magnolia? Nie dadzą Ci te rośliny dojść do siebie po chorobie! ;)
A jakiego klona kupiłaś? Japońskiego w sensie japońskiego ;) czy palmowego jakiegoś?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Mar 2015 21:01 #353331

  • elsi
  • elsi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 611
Dalu, magnolią to mnie zaskoczyłaś, wiem, że u Ciebie wcześniej,
ale moje mają jeszcze mocno ściśnięte pąki.
Marta, no jak zrobić dziurkę bez wiertarki?????
Ja nie umiem obsługiwać tych nowoczenych - mam jeszcze taką ręczną, trzeba się zaprzeć i kręcić korbą ;)
Pozdrawiam.
Elżbieta

W moim ogrodzie
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Mar 2015 21:06 #353338

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Martusiu, mój M. wiercił przy pomocy wiertarki, ale może jakoś inaczej (śrubokrętem?) też można? Otwór , w zależności od grubości pnia, powinien być na 3-5 cm głęboki.
No, w ogrodzie zaczyna się dziać! Nie pokazałam jeszcze wszystkiego, bo oprócz magnolii, która nieśmiało zaczyna otwierać pojedyncze kwiaty, kwitnie też pierwsza azalka PJM i morela :flower2: Nie napawa mnie to specjalną radością, bo zimnica okrutna i nie widać ani jednej pszczoły :(
Klonik jest kompletnie NN :oops: Potrzebny był mi do kompozycji taki z bordowymi listkami i pani na targu tylko tyle wiedziała o tym drzewku. Ale cena była bardzo zachęcająca, drzewko całkiem spore i ładnie rozkrzewione, więc zaryzykowałam. W zeszłym roku w ten sam sposób kupiłam u niej innego klonika, który nie dość, że był śliczny, w ciągu sezonu urósł chyba z metr, to jeszcze fajnie przezimował.
To ten zeszłoroczny, bo fotki dzisiejszego jeszcze nie zrobiłam (Katsura?)

klonikzb.jpg


Beatko, w porównaniu z ubiegłym rokiem jednak o jakieś 10 dni późniejsza ta tegoroczna wiosenka. Ciągle bardzo zimne są noce i one hamują wegetację.

Pierwsze kwiaty moreli:

morelakwiaty.jpg


...i najwcześniejszej azalii - PJM Elite

azaliamaaPJMkwiatek.jpg


Elu, nie zapominaj, że to magnolia gwiaździsta - najwcześniejsza :flower2: Te 'zwykłe', u mnie Nigra i Galaxy, też jeszcze w pąkach :)
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2015 21:08 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 28 Mar 2015 22:10 #353368

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Och Dalu, ta Twoja wiosna już taka rozbuchana :devil1: magnolia, morela, azalia :supr3:

Oglądając urocze, białe foty, zastanawiam się, czy by się nie dało zaplanować monochromatycznych kwitnień - białe, żółte, niebieskie...nie byłoby nudno, jak przemeblowanie pokoju :devil1:
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 29 Mar 2015 22:07 #353694

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Ten pomarańczowy klonik jest bajkowy :)
Zawsze je podziwiałam ale tyle się o nich naczytałam, że takie wrażliwe, że kupiłam sobie kruszynę z powcinanymi listkami i kilka bzów czarnych o ciekawej fakturze liści i kolorach zamiast klonika :) One nie będą kaprysić ;)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 29 Mar 2015 22:43 #353713

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
:supr3: :woohoo: :supr3: :woohoo: :supr3: :woohoo: :supr3: :woohoo: :happy4:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 30 Mar 2015 09:12 #353760

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Dalu, moja magnolia gwiazdzista tez w bloczkach startowych, nie rozwinela jednak jeszcze zadnego kwiatu... Takie rarytasiki klonowe w Sobotce kupujesz? W weekend tez takie ryneczki sa?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 30 Mar 2015 11:32 #353781

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dzięki temu wątkowi i kilku innym,mogę oglądać wiosnę nieco dłużej :) bo najpierw w Twoim wątku a po 2-3 tygodniach u siebie w realu.Mniemam Dalu,że forsycje to już u Was przekwitły? u mnie jak dobrze pójdzie to może za 2 tygodnie się zażółci :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 30 Mar 2015 12:09 #353787

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Cześć Daluś .Kolejny cudny ,podgrzewany ogród.Twój pieris całkiem mnie oczarował.Kupiłam sobie dawno temu ten gatunek ,ale nie chciał u mnie rosnąć i po którejś zimie padł .Ale nie odpuszczę i kupię go jeszcze raz .Teraz wiem wszystko o jego uprawie i myślę ,że też się takiego dochowam .A poza tym te kwitnące krzewy ,to wprost nie do wiary .Czy on na pewno z tego roku :eek3: ?Pozdrawiam Cię Daluś :hug:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 30 Mar 2015 21:53 #353965

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
U mnie pieris jest, ale nie chce kwitnąc :(
czy klon ma cały rok takie liście?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 30 Mar 2015 23:44 #354000

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Dalu, magnolia zachwycająca! Moja Stellata jeszcze w pączkach...podobnie jak PJM Elite :whistle:
Prymulki te pojedyncze podobają mi się najbardziej! Trudno jednak takie kupić, sprzedają głownie pełne..
Kamelia :hearts:
Piękną masz wiosenkę :dance:
Pozdrawiam serdecznie!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 31 Mar 2015 13:31 #354093

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Krzysiu, ja bardzo lubię białe kwiaty i nawet mam Białą Rabatę :flower2: Biel w cale nie wydaje mi się nudna i monotonna, tym bardziej, że ma tyle odcieni...
Dzisiaj nie robiłam nowych zdjęć, bo ziąb na dworze okrutny, a ja po chorobie jestem, więc coś 'odgrzewanego' ;)


a.tuniskwiat.jpg


Kwiatuszku, kloniki są bardzo wrażliwe, ale ten z fotki pięknie mi urósł przez sezon i znakomicie przezimował, więc poszłam za ciosem i ...kupiłam jeszcze jednego :) Bardzo mi się one podobają! A jak kiedyś kupiłam bez czarny, odmianę o ciemnych listkach, który miał imitować klonika, to padł :( A miał być taki łatwy w uprawie.


klonikkokoryczisuchodrzewXI-2.jpg


Kasiu, stellata pokazuje nieśmiało pojedyncze kwiaty, ale tegoroczna pogoda jej do tego nie zachęca - strasznie jest zimno, wieje i pada śnieg z deszczem :angry:
Takie pojedyncze prymulki sieją się u mnie same w ogromnych ilościach i różnych kolorach :flower2: W tym roku najwięcej jest białych.
Jeśli ci się podobają chętnie Ci wyślę kilka dorodnych kępek i mogę dorzucić śnieżyczki, bo teraz jest dobry czas na ich rozsadzanie :)


magn.gw.wpkach.jpg




prymulezte.jpg


Gosiu, może Twój pieris jest za młody? Drugą przyczyną braku kwitnienia może być surowa zima, gdyż wtedy przemarzają mu pąki. Ale w tym roku to nie wchodzi w grę. Pamiętaj też, że pieris lubi takie same warunki jak Rh - zaciszne stanowisko, kwaśna i wilgotna gleba.
Listki tego klonika przebarwiają się latem na zielono, co pokazałam na fotce wyżej B)

Ewuniu, ja mam trzy pierisy, ale ten variegata jest najstarszy i największy. Miałby już z półtora metra wysokości, gdyby nie to, że obcięłam mu w zeszłym roku kilka najwyższych gałązek, bo miał troszeczkę 'drapakowaty' pokrój. Po takiej zimie jak ta ostatnia, pierisy kwitną u mnie jak szalone i to są jak najbardziej tegoroczne, aktualne fotki.
Piękne będzie też kwitnienie mojej skimii, która jest wprost obsypana pączkami (laurowiśnia zresztą też) :dance:


skimiapczki.jpg


Romuś, też lubię to wydłużanie pór roku dzięki forum :comp:
Ale wiosenka u mnie może wcześniejsza niż gdzie indziej, ale i tak w stosunku do zeszłego roku późna :( A już wczoraj i dzisiaj to pogoda jest OKROPNA :angry:
Forsycja coś tam próbuje kwitnąć, ale nawet jej nie focę, bo czekam na słońce i pełny rozkwit...

Dagmarko, a u siebie kupuję! Targ w Sobótce jest w środy i w soboty, wybór roślinek całkiem spory. Zapraszam :drink1:

Siberko, od wczoraj to i u mnie jest prawdziwa Syberia :evil: Zimnica, wietrzysko, raz śnieg, raz śnieg z deszczem, raz grad.
Biedne te roślinki!


ciemiernikzblienie.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2015 13:32 przez dala.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.479 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum