TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 08 Lip 2015 21:33 #386758

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Nowinko, dzisiaj było już całkiem przyjemnie, wiał miły wiaterek i słońce już tak nie prażyło :)
Roślinki odżyły po nocnym deszczu, a ja odetchnęłam z ulgą, że nie będę musiała dzisiaj podlewać :garden1:

Aszko, ja lubię rośliny doniczkowe i nie wyobrażam sobie bez nich ogrodu :flower1: Mam je wszędzie - w skrzynkach pod oknami domu i domku ogrodnika, w donicach małych, dużych i wielkich, w nietypowych osłonkach, w glinianych garach :) Co roku cieszę się na myśl, że znowu najpierw będę planować kompozycje z jednorocznych, potem je kupować, a na koniec z dumą obserwować jak pięknie rosną i kwitną :flower1: Czasami męczy mnie podlewanie, niekiedy mam tego serdecznie dość, ale od czasu do czasu mam też dość wszelkich prac ogrodowych i wpadam w wielkiego ogrodowego doła ;) Ale zawsze przechodzi. Jak dotąd...

millionbels.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): DANA, chester633, anabuko1, Amarant, VERA, Krzysia


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 08 Lip 2015 22:43 #386782

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
od czasu do czasu mam też dość wszelkich prac ogrodowych i wpadam w wielkiego ogrodowego doła

Trochę mi się polepszyło czytając, że nie tylko mnie dopada ta przypadłość :jeez: . Właśnie dziś się dopadła :cry3: brak deszczu, brak sił do podlewania, przyschnięte rośliny i jeszcze klawiatura wysiadła :club2:.

Dalu, u Ciebie trawa soczysta, roślinność bujna, zielono, kolorowo....nie widać suszy :flower2: .
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 09 Lip 2015 21:42 #387040

  • jolifleur
  • jolifleur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1973
  • Otrzymane dziękuję: 2664
Hortensja dębolistna znalazła się na liście moich chciejstw :) Podobno pięknie się potrafi przebarwiać jesienią?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 10 Lip 2015 21:04 #387280

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Mojej siedziby nie budował Niemiec ;) , toteż bardzo mnie upały wymęczyły, gdyż nie posiadam żadnej tolerancji na upały, nie toleruję! :silly: A jak już któregoś dnia postanowiłam się sponiewierać do reszty i wsiąść do samochodu zbudowanego przez Hiszpanów, w którym klimatyzacja tylko trzy lata wytrzymuje :lol: , żeby pojechać podlać, to tak dotkliwie zniosłam moje poświęcenie, że chyba mi skutki udaru do dziś zostały, bo to zdanie należałoby wężykiem podkreślić! :rotfl1: :rotfl1:
Dalu, więcej lilii poproszę :) , bo się chciałam przekonać, czy jeszcze nnych skutków to przegrzanie mózgu nie przyniesie ;)
A ja nie mam żadnej balkonówki i bardzo mi z tym dobrze już od lat :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 11 Lip 2015 17:07 #387433

  • lucy09
  • lucy09's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 675
  • Otrzymane dziękuję: 445
Nie mogłam się oprzeć aby nie westchnąć: jak miło wracać do miejsc, które się tak dobrze zna. Twój ogród jest dla mnie oazą spokoju, ciszy. Bardzo lubię tu być.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 21:20 #388029

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Lucynko, miło, że zajrzałaś :kiss3: Proszę, usiądź sobie, odpocznij i pooglądaj ogród:

kciksozoleandrem.jpg


Marto, upały już ustąpiły, coś tam nawet popadało, więc można już normalnie funkcjonować, a nawet przemieszczać się hiszpanem bez klimy ;) Można też popracować w ogrodzie bez wycierania potu z czoła, a pracy jest ...bez liku :angry: No, nie wiem, ale ja się nie wyrabiam :evil: To wyciąć, to przyciąć, to spryskać, to wsadzić, to wykopać, to podlać...końca nie widać :evil:
Lilie powiadasz? A proszę bardzo!
Salamis

liliasalamis-2.jpg


NN

liliepomar-2.jpg



lilietezkrop-2.jpg


A balkonówka u mnie jest w dużych ilościach w każdym możliwym i niemożliwym miejscu :happy4:

jednorocznenastole.jpg


Ewo-Kwiatuszku, o, tak! Hortensja dębolistna jesienią ma przepięknie wybarwione liście! jest dekoracyjna cały sezon, a jej kwiatostany pięknie pachną i przyciągają roje bzykaczy :)
Podobnie zresztą jak kwiaty lawendy, której zapach uwielbiam :hearts: U mnie rośnie na rabacie z irysami, kannami, rącznikami i liliami :flower1:

lawendaikanny.jpg


Krzysiu, staram się jak ogę, biegam z wężem i konewkami, ale w niektórych miejscach naprawdę widać suszę :( Dzisiaj w nocy trochę popadało, ochłodziło się i można było zacząć odgruzowywać ogród po upałach. A pracy jest huk! Walczę z niechciejem, leniwcem, czy jak go tam zwał ;) Udało mi się trochę podgonić robotę, mi.in. powycinałam niektóre przekwitłe róże, a wierz mi - jest tego trochę ;)

rethefairy.jpg


Na koniec coś dla ciała ;) Chyba po raz pierwszy moja morela ma przyzwoitą ilość owoców B) Drzewko ma z 10 lat i właściwie nigdy nie udało się nam zebrać z niego owoców :angry: W tym roku są! Bez szału, ale w sumie z 5 kg będzie :) Dla nas do jedzenia wystarczy, a są naprawdę pyszne!

morelaowoc.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2, chester633, Bozi, Amarant, VERA, wxxx-a, Krzysia, jolifleur, Łatka

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 21:33 #388033

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Balkonówka mówisz u Ciebie wszędzie ,a u mnie w tym roku nie ma wcale .I całe szczęście ,bo bym chyba nie wyrobiła.To wszystko pięknie wygląda ,ale i pracy kosztuje dużo .W tym roku oglądam u dziewczyn ,ale trochę mi brakuje tych wszystkich kolorów w donicach .Pięknie masz Daluś :hearts:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 21:35 #388036

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Oooo, Dalu, jak miło "zapuścić żurawia" do Twojego azylu! Morle! Mniam! Dla mnie nie ma pyszniejszych owoców, ( a i dla kobiet są idealne), miałam dużą morelę we Wrocławiu, ale w ciągu kilku dni umarła z 5 lat temu - podobno jest coś, co nazywaja "zawałem moreli", albo przekręcam :oops: Zaś tu w Sosnówce mam - hm, morelę ozdobną, kwitnie, ale owoców nie uświadczysz. Twoja morelka zaś - ślinka leci. Niech Ci rośnie owocnie!
Co do ilości pracy w ogrodzie - to jest never ending story, obojętnie, ile by się robiło, zawsze jeszcze coś jest. Dlatego podziwiam, że ogarniasz tak duży i gęsto zarośnięty obszar.
Lilijki - :hearts: :hearts: :hearts:
Ta Salamis to OT?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 21:44 #388045

  • Aszka
  • Aszka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2491
  • Otrzymane dziękuję: 2655
Dalu, mnie też prace gonią a ja nie nadążam.Tnę na raty róże i końca nie widać ciągle pod górkę.
Oleandry- muszę moim pokazać co to znaczy być oleandrem .Coś robię nie tak :hammer: u nas popadało i jest w końcu tak jak w lipcu powinno być :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 22:18 #388062

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Aszko, jakoś tak się te prace spiętrzyły, mimo że staram się być pracować w ogrodzie systematycznie :garden:
Oleander powoli się rozkręca, ale jakoś oszałamiająco bujnie nie kwitnie ;)

oleander.jpg


W tym roku udało mi się też przechować małą lantankę - właśnie zakwitła:

lantana.jpg


Aniu, też uwielbiam morele; to mój 'numero deux', zaraz po czereśniach :) Ale, cóż, to raczej nie jest drzewko do naszego klimatu :( Gdyby moja morelka w tym roku nie zaowocowała, to już miała iść 'pod topór' - decyzja była podjęta!
Na szczęście mam w ogrodzie sporo owoców, w tym dwie odmiany winogron. Zielone są już całkiem spore:

winogrona.jpg


Fig jeszcze w tym roku nie będzie, ale w figowiec ładnie przyrósł, więc może w przyszłym...

figowiec-2.jpg


Tak, Salamis to Orienpet, mam ją od pana Pajdy pierwszy rok, a już ma wielkie kwiaty, ślicznie pachnie i urosła jakieś 1,5 metra :flower1:

Nowinko, masz rację - balkonówka to mnóstwo dodatkowej pracy, ale - ja to po prostu lubię i nie wyobrażam sobie domu bez skrzynek pod oknami, donic na schodach i w kącikach wypoczynkowych :flower2: Tym bardzie, że nie mam dużo rabat bylinowych, a balkonówka to kolor i urozmaicenie :flower2:
No i wejście do domku też staram się trochę umaić

soapa-wejciedodomku.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Amarant, VERA, Krzysia, Łatka

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 22:46 #388080

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Dalu, za każdym razem gdy oglądam Twój ogród mam ochotę przysiąść przy jednym z Twoich stolików, obojętnie którym, i zachwycać się. Pięknie jest u Ciebie! Balkonówki też staram się mieć, to takie dodatkowe barwy. Niestety w tym roku tradycja upadła - nie miałam głowy do takich rzeczy.
Na jednym ze zdjęć pokazałaś śliczne białe kwiatki - właśnie balkonówki a ja takie pewnego roku posadziłam na rabacie i bardzo ładnie rosły. Wiesz może jak się nazywają?
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 22:47 #388081

  • lucy09
  • lucy09's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 675
  • Otrzymane dziękuję: 445
Nie znam tego wejścia...bardzo klimatyczne. a czy znasz nazwę tej różyczki (chyba różowej) drobniusia rośnie z białą? Ostatnio zaczynam przekonywać się do róż. I być może "pójdę tą drogą" :happy:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 23:06 #388094

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Dalu - następne podobieństwo :rotfl1: , tylko tym razem a rebours, u mnie czereśnie nummero secondo.
Co do fig, to moje drzeweczko tarasowe zawiązuje, nawet dojrzewają - ale jakieś takie... nietakie ;) Mam jeszcze nadzieje na figi langwedockie w sierpniu/wrześniu.
Jak pięknie się Twój dom nazywa!
Lantana i jej mentolowy zapach to dla mnie wspomnienie Bagdadu.
A, też uwielbiam lawendę, choć Twoja o wiele ładniejsza, u mnie większość krzaczków wypuszcza dłuuuugie pędy kwiatowe, wiotkie i kładące się następnie na ziemię. Dlaczego? Czy na Forum w ogóle jest wątek lawendowy? Szukałam, ale jakoś bezskutecznie.
Czy czasem robisz zdjęcia Twoich białasków wśród roślin? Na pewno pięknie się prezentują.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 13 Lip 2015 23:11 #388099

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Pamiętasz jak wiosną martwiłyśmy się czy nasze kwitnące morelki zawiążą owoce ;) ? A teraz masz już zbiory, a i ja niedługo swoje będę jadła :drool: . Może 5 kilo nie zbiorę ;) , ale moje drzewka mają dopiero 5 lat, dam im czas :silly:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 14 Lip 2015 19:40 #388267

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marto, owoce z tej morelki tak naprawdę mam po raz pierwszy :) Ale jest ich sporo - wystarczy do jedzenia, bo na przetwory to już nie :( Za to jabłek, tradycyjnie, będę miała zatrzęsienie :angry: Na nie urodzaj jest co roku, a ja od lipca tylko zbieram i zbieram spady z trawnika; wyjątkowo mnie denerwują, ale jabłonki - stare i piękne - są nie do ruszenia :think:

jabka.jpg


Aniu, figi i tak najlepiej smakują w krajach śródziemnomorskich, słodkie i miękkie, gdyż wygrzane w południowym słoneczku :)
Lawendę uwielbiam, ale w moim cienistym raczej ogrodzie nie ma najlepszych warunków. Dla tej z fotki znalazłam nasłonecznioną kwaterkę i nawet nie jest najgorsza. Wątek lawendowy? Gdzieś jest, ale nie pamiętam gdzie...Może w ziołach? Jeśli pokładają Ci się pędy kwiatowe, to może lawenda nie była prawidłowo przycięta wczesną wiosną? Tylko to mi przychodzi do głowy :idea2:
Mieszkam przy ulicy Słonecznej - stąd nazwa domku :) Literki i dzbanuszek na ścianę przywieźliśmy z Andaluzji - tam są bardzo popularne i bardzo mi się spodobały :)

literkihiszp.jpg


Gucia i Ptysia faktycznie ostatnio rzadziej fotografuję...Będę musiała cyknąć im kilka fotek :)



Lucynko, przedogródek i wejście to wizytówka domu i ogrodu; staram się aby były ładne przez cały rok, stąd większość roślin to zimozielone. Kolor 'robią' kwiaty w donicach i skrzynkach pod oknami.
Róża, o którą pytasz to okrywowa The Fairy - niezawodna!


rathefairyzbl.jpg


Agnieszko, te kwiatki to smagliczka - burza małych, białych, kwitnących kwiatuszków, które nawet zagłuszyły pelargonie :ohmy:

pelargismagl-2.jpg


Przysiądź sobie, odpocznij - dzisiaj proponuję kącik słoneczny, gdyż nie jest zbyt ciepło i miło jest wypić kawkę na słoneczku :drink1:


lilieiolek.jpg


Rano M. skosił trawkę, potem popadało, podlało...Fajnie jest! Roślinki trochę odżyły, podniosły się, zazieleniły...

rudbekia.jpg



mak1-2.jpg




miskant.jpg



szawiavar.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2, futrzasta, lucy09, Bozi, anabuko1, Amarant, VERA, Krzysia, Łatka

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 14 Lip 2015 20:35 #388279

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79759
Ale piękna szałwia! Używam namiętnie, jako że kuchnia włoska jest dla mnie la ottima do prawie wszystkich mięs, ostatnio upiekłam gęsi biust w szałwii i szynce parmeńskiej. Mniejsza o mięso, hitem przyjęcia był smalec z szałwią wytopiony z tej gęsiny ;)
Wiem, gdzie są dobre figi, tych sklepowych u nas nie ruszam.
Dalu, lawendę przycinam naprawdę mocno, zabiera jej sporo w ogóle wypuszczenie nowych listków, a potem i tak - wysokie na pół metra pędy kwiatowe i pad na ziemię :jeez:
Natomiast tu w górach nic z nią nie robię, rośnie... marniej, lecz nie leży. Stabilizuje mi ostrą skarpę przy domku.
Z powodu gnijacych spadów zlikwidowałam większość parchatych jabłonek po teściu. Współczuję zbierania i obierania.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 14 Lip 2015 21:45 #388300

  • gorzata
  • gorzata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Jeszcze w zielone gramy...
  • Posty: 8603
  • Otrzymane dziękuję: 1935
Wydaje mi się, że w przypadku lawendy jest to nie tyle kwestia cięcia, co odmiany.
Wśród moich kilku krzaczków są takie, które tworzą ładną kępę, trzymają pion, łodygi kwiatowe nie są zbyt wybujałe, a sam kwiat jest ładny.
Niestety, mam też inne, nie przyrastające tak ładnie, krzaczek niewielki, za to pędy, tak jak u Łatki - długaśne i z tendencją do polegiwania raczej. Kwiat też nie jest imponujący i raczej pozostaje w formie zwartego kłoska...
Zachowują się odmiennie pomimo jednakowego traktowania i faktu, że rosną obok siebie :unsure:
Pozdrawiam - Gosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1, Łatka

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 14 Lip 2015 22:22 #388318

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
O, dzięki gorzatko- Gosiu mam tez odpowiedź na moje lawendy.
Zawsze myślałam,że robię coś nie tak z nimi, nie tak przycinam, czy co?A tu i odmiany mogą być rożne.I to by ie zgadzało.
Suuper takie pamiątkowe literki.Zawsze jak popatrzysz na nie to Andaluzja będzie żyła we wspomnieniach :)
Lilie piękne też mam do nich słabość.
Ale jaki wielki i piękny oleander tam widzę.Oj, tylko z tym przechowywaniem to dla mnie już byłby kłopot.
Zawsze jak je widzę takie dorodne przypominają mi się widziane takie rosnące w ziemi na Węgrzech i we Włoszech :)
Ot wspomnienia....
Ale popodziwiam u ciebie.
No i maczek ładniutki.Ja też w tym roku je mam - pierwszy raz :)
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2015 22:23 przez anabuko1.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.522 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum