TEMAT: Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 16 Lip 2015 22:00 #388785

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
A moja morelka w tym roku niestety zachorowała :cry2:
Ma pełno suchych gałązek, a owoce już na drzewie zaczynają gnić.
Jesienią muszę wkroczyć z chemią
Przy tak zadrzewionym ogrodzie to i takie wielkie upały chyba nie są aż tak dotkliwe?
W trakcie zastanawiam się czy nie posadzić więcej drzew. Ale potem stwierdzam, że upały nie są wieczne, a światło uwielbiam, szczególnie, że mam zadaszony taras. I tak jest ciemniej niż powinno
A ja niestety niemieckich murów nie posiadam
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 16 Lip 2015 22:55 #388813

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Gosiu, moja morelka po raz pierwszy tak obficie owocuje :) Wiosną też zaczęła chorować, schły jej gałą
zki, ale oberwaliśmy te uszkodzone i jakoś się wybroniła. A owoce są piękne - wielkie, słodkie, soczyste B)
Co do cienia - większość ogrodu jest cienista, ale mam też zakątki słoneczne. A drzewa są posadzone w pewnej odległości od domu, więc nie zabierają światła. Masz rację - w naszym klimacie przez większość roku jednak tęsknimy za słoneczkiem.

Aniu, ja już też mam problemy, nie tyle z przechowywaniem, co z przenoszeniem moich oleandrów - są piekielnie ciężkie i nawet we dwójkę z M. nieźle musimy się namęczyć, żeby je wtargać do piwnicy :angry:
Ale jak kwitną, zapominam o tych niedogodnościach :flower2:

olekzbl.jpg


A lilie - no cóż, piękne są i ja nie mogę się na nie napatrzeć. Teraz codziennie rozkwita jakaś nowa :flower1: A jak pachną...
Shocking:

liliashocking.jpg


Gosiu, może faktycznie to jest klucz do naszej zagadki - różne odmiany różnie kwitną i mają różne kwiaty ;) Ja mam dwie odmiany, nie znam nazw, ale jedna ma nijakie, jasno różowe kwiaty, a druga - takie jakie mi się podobają, w kolorze 'lawendowym' :flower2:

lawendakannyikrzeseko.jpg


Aniu, to, o czym piszesz brzmi bardzo pysznie; ja wielkiego doświadczenia z gęsiną nie mam, ale z pewnością w Twoim wykonaniu jest pyszna! Szałwii mam sporo w myśl przysłowia 'kto ma szałwię w ogrodzie, tego choroba nie bodzie' :idea1:

szawiazielona.jpg


Jabłek z trzech wielkich drzew mam całe tony, ale - na szczęście - tylko je zbieram ;) I większość wyrzucam na kompost, bo gdybym chciała je przerabiać, zarobiłabym się na śmierć i mogłabym sklep jabłkowy założyć :happy4:
Dla Ciebie coś, co obie bardzo lubimy - lelije :flower2:

liliagardenaffaire.jpg


I co tam jeszcze dzieje się w ogrodzie?
Ano, kwitną liliowce:

liliowiecfioletowy.jpg



liliowcefiol-lilio.jpg



liliowcepajczki.jpg




Dzisiaj miałam bardzo miłego gościa - odwiedziła mnie Lucynka - Aguskac, która kuruje się w sanatorium w Przerzeczynie-Zdroju i postanowiła zrobić sobie wycieczkę do Sobótki. Spędziłam urocze popołudnie w towarzystwie Lucynki, szkoda tylko, że takie krótkie...Ale Lucynka miała jeszcze w planach zdobycie Ślęży, więc 'komu w drogę, temu czas' :)

lucynkazmorelami.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, andrzejek, Margo2, piku, chester633, Bozi, madzia, anabuko1, Amarant, VERA, Krzysia

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 16 Lip 2015 23:37 #388827

  • lucy09
  • lucy09's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 675
  • Otrzymane dziękuję: 445
Dalu, pieknie kwitną twoje oleandry. Mam i ja od kilku lat oleandra ale jakoś słabo kwitnie. Zasychają mu pąki, mimo, że się zawiązują. Czy jest jakiś sposób aby go pobudzić do życia?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 17 Lip 2015 08:07 #388849

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19267
  • Otrzymane dziękuję: 79633
Dalu, dzięki za Afrykańską Królową, :kiss3:. To moja absolutna faworytka, szkoda, że w moim ogrodzie jakoś się wyradza i ma coraz mniej kwiatów, a w końcu wyrastają same łodygi :angry:
Noszenie roslin wrażliwych na naszą nawet lekką zimę do piwnicy to ból, który hamuje mnie w zapędach urządzania namiastki Włoch. Jeśli mogę odpowiedzieć Lucy09, dobrze co k2-3 lata mocno przyciąć oleander (tak robią na Południu), no i karmić... Ale i tak w naszych warunkach świetlnych trudno liczyć na oblepione kwiatami gałązki.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 19 Lip 2015 12:33 #389351

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Od razu na fotce widać czym Dala wabi do swojego ogrodu :wink4: Jak człowiek się skusi na taki jeden smakołyk to wyjść nie może z ogrodu.
Kochana :hearts: było mi przemiło i też bardzo żałuję, że tak krótko. Ogród masz przepiękny, a sama jesteś ciepłą i serdeczną osóbką, nic dziwnego, że lgną do Ciebie wszyscy :)
Jednak ogrody "południowców" i nasze z zimnej północy bardzo się różnią. Nie możemy sobie pozwolić na wiele roślin, które u Was rosną bez problemu. Oczywiście podejmę próbę z morelkami, bo nie byłabym sobą gdybym nie podjęła wyzwania ;) Nie wiem tylko czy wsadzić je do jakiejś donicy, czy może w grunt i dobrze oznaczyć miejsce...
Ślężę zdobyłam i już zawsze będzie mi się ona kojarzyć z Tobą i Twoim ogrodem. Bardzo polubiłam tę górę i jutro planujemy jeszcze raz się tam wybrać większą grupą, tym razem od przełęczy Tąpadła. Podobno od tamtej strony są piękne skałki.

Jeszcze raz dziękuję za gościnę i przesyłam buziaczki :kiss3:
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 19 Lip 2015 18:02 #389420

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Hoortensja ma ogromne kwiaty :)
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 20 Lip 2015 00:09 #389604

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19267
  • Otrzymane dziękuję: 79633
Dalu, czy kataklizm, który przeszedł przez Wrocław, Was oszczędził? U mnie - pobojowisko... Akurat godzinę wcześniej wróciłam.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 20 Lip 2015 00:13 #389606

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
O fajne takie odwiedziny :)
cudna ta lilia Shocking i za pewne cudnie pachnie.
Mam z tej grupy.To zapach umm cudny na 2 metry rozsiewają .Uwielbiam go :wink2:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 20 Lip 2015 16:46 #389715

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Aniu, wszyscy moi goście zachwycają się teraz liliami, a zwłaszcza ich zapachem :flower2: Rzeczywiście - po ogrodzie unoszą się upojne wonie...

liliapink.jpg


A odwiedziny forumkowe są fantastyczne! Lucynka jest przesympatyczna :)

lucynkaihort.jpg



Aniu (Łatka), mnie też wczoraj nie było w Sobótce - byliśmy na całodniowej wycieczce do czeskiego Jesienika. Tam nie odczuwało się tak upału - góry, lasy, piękne widoki...Jak wróciliśmy była już 10 wieczorem, coś tam grzmiało, coś powiało i spadło ...kilka kropelek deszczu :evil: I znowu czeka mnie podlewanie :angry: Zwłaszcza hortensji...2 metrowa Aspera całkiem oklapła :(

hortaspera.jpg



hortaperakwiatyzbl.jpg


Bożenko, kwiaty Anabelki są olbrzymie! Jak trochę popada, to mam problem, bo są bardzo ciężkie i się łamią, mimo że je podwiązuję:

hortanabkwiaty.jpg


Aniu, Lucynko, oleander w naszym klimacie kiepsko kwitnie, ale wnosi ten klimacik śródziemnomorski i trudno mi z niego zrezygnować :)
Tak jak pisze Ania jest bardzo żarłoczny, trzeba go obficie podlewać i co najmniej raz w tygodniu nawozić:

I jeszcze kilka widoczków z lipcowego ogrodu:
Zawilce japońskie już zabierają się do kwitnienia

zawilcejap.jpg


Lilia Red life , Montezuma (?) Nie mogę dojść, jak ma na imię :angry:

liliaredzkropecz.jpg


Fontanka, rodek i donica z jednorocznymi

fontankawVII.jpg


Hortensja dębolistna w pełni kwitnienia

hortdbwVII.jpg


...i ogrodowa

hortogrpink.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, chester633, lucy09, Bozi, Amarant, VERA

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 20 Lip 2015 16:53 #389718

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Daluś ale hortensje trzymają się znakomicie .Ja kilka swoich bukietowych ciągle podlewam.Oj lubią one wypić .Moja asperka wypija dwie konewki wody na raz i gdybym wlała więcej ,to też by wypiła.Czy otulasz swoją na zimę ? ,bo ja swoja tak :flower2:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 24 Lip 2015 12:44 #390731

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
Co za widoki :woohoo:
Jednak ogród nieco bardziej zacieniony lepiej sobie radzi z tegoroczną suszą... u mnie Sahara... bez względu na to ile wody wpompuję w rabaty.
Z przyjemnością wróciłam do Twojej oazy zieleni, Dalu :kiss3:
Ewa
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 24 Lip 2015 13:13 #390736

  • Firletka
  • Firletka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 640
  • Otrzymane dziękuję: 433
O! Jakie miłe , forumowe spotkanie w ogrodzie .

Dalu , jak zobaczyłam Twoje zawilce to jakoś smutno mi się zrobiło przez chwilę, bo kojarzę je z późnym latem, ale może się mylę. Moje maleńkie. Bukiecik listków, bez kwiatów.
Różnica geograficzna , czy różnica w opiece i troskliwości ? :happy:

Zakwitła Ci dębolistna ! Gdy rozmawiałam ze Szmitem seniorem mówił, że trzeba się wyjątkowo postarać, by zdążyła zawiązać kwiaty, bo raczej u nas będzie ozdobna z liści. Widać ten rok łaskawy.

Pięknie! Kolorowo i błogo.
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2015 13:20 przez Firletka.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 24 Lip 2015 13:16 #390739

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewuś (Ave), jak miło Cię widzieć :kiss3: Niestety, upały dają w kość nawet mojemu cienistemu ogrodowi :( Teraz kwitną hortensje, a rododendrony zawiązują pąki, więc głównie te rośliny podlewam, podlewam, podlewam :garden1: Inne muszą sobie radzić, czasami M. puści spryskiwacze na trawnik, żeby jakoś wyglądał...Porządnego deszczu nie pamiętam od wielu tygodni :flower1:
Dla ochłody - cieniste zakątki:

h.db.jpg



rabataokrgawVII.jpg


Ewuś (Nowinka), powiem Ci, że akurat bukietowe najmniej podlewam, bo jakoś one są u mnie najbardziej wytrzymałe. Większy kłopot mam z ogrodowymi, które jak im za gorąco to momentalnie 'mdleją' i brzydko 'gotują' się im kwiaty. No i faktycznie asperka też zwiesza liście jak nie ma wilgoci, a ostatnio nawet zaczyna je zrzucać :( Asperka ma już z 6,7 lat, więc już jest dojrzała, ale jak była młodziutka też jej nie okrywałam na zimę. Okrywam tylko ogrodowe :flower2:

h.ogrzb.jpg


Magdo (Firletko), faktycznie, jakoś zawilce zakwitły dość wcześnie w tym roku. Kwiatków mają sporo, chociaż kępka młodziutka, ubiegłoroczna. Lubię je ja, lubią też owady, które obsiadają je całymi chmarkami. Co do dębolistnej, to u mnie , a z tego co wiem, w cieplejszych miejscach Polski też, kwitnie co roku niezawodnie, nigdy nie okrywana. Jest cudna cały sezon, bo białe kwiaty stopniowo zmieniają barwę, a jesienią liście pięknie się przebarwiają...
Dla Ciebie motylkowa restauracja - budleja


budlejafiol.jpg




Upały mamy od kilku dni niemiłosierne, a deszczu - ani widu, ani słychu :evil:
Na szczęście akurat lilie dają radę :flower1:
Na liliowo:
Dalian

liliadalian-2.jpg


Fujian

liliafujian-2.jpg


Holland Beauty

liliahollandbeautyzbl-2.jpg


Mister Cas

liliamistercas-2.jpg


Olympic Torch

liliaolympictorch-2.jpg


Yelloween

liliayelloween-2.jpg


Red Life

lilieredlife-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 24 Lip 2015 13:25 przez dala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Margo2, chester633, Amarant, VERA, Krzysia, Łatka

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 24 Lip 2015 20:19 #390851

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Dalu lilie cudowne .Teraz to jest wybór w roślinach .Pamiętam kiedyś ,to były tylko Antośki i smolinosy .A teraz nie wiadomo które wybierać .A iglaki ,to wszystkie były choinki .to były czasy :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 24 Lip 2015 21:46 #390876

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19267
  • Otrzymane dziękuję: 79633
Nowinka wrote:
Dalu lilie cudowne . .Pamiętam kiedyś ,to były tylko Antośki i smolinosy .

Właśnie dokładnie o tym samym dziś myślałam. Z tym, że ja bardzo luibię - z sentymentalnych powodów - te białe lilie, tak inne od różnych azjatek. A bardzo trudno je zdobyć (pomiijam ceny) - nawet u nas na wsi widzę je w jednym jedymym ogrodzie. A u mnie - jedna jak samotny biały żagiel... :jeez: No, ale one potrzebują zasadowej gleby, a tej nie mam.
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 25 Lip 2015 08:46 #390981

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
W tym roku udało mi się też przechować małą lantankę - właśnie zakwitła:

Dalu, dopiero co wróciłam z wakacji, a gdy zajrzałam do Ciebie, to jakbym znów tam była :woohoo: . Oleandry :hearts: i właśnie lantanka :hearts: . Przy naszym hotelu rosły żywopłoty właśnie z tej rośliny - jak ona cudnie pachnie :lev: . Nawet specjalnie robiłam sobie z nimi zdjęcie, bo chciałam u nas na forum zapytać co to za roślina :oops: . Już nie muszę pytać - wystarczyło zajrzeć do Twojego wątku :kiss3: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 25 Lip 2015 14:09 #391065

  • Roma
  • Roma's Avatar
Wreszcie i ja dotarłam do jednego z moich ulubionych wątków. Dalu, Twoje lilie po prostu powalają :thanks: Na początku mojej bytności u Ciebie,zazdrościłam Ci hortensji, wyleczyłam się z tego bo już ok 20 odmian znalazło u mnie swoje miejsce.Teraz znowu mnie dopadło to brzydkie uczucie a dotyczy ono lilii :jeez: Ten sezon będzie u mnie liliowy.Zaczynam poszukiwania :)
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2015 14:09 przez Roma. Powód: literówka
Temat został zablokowany.

Ogród Dali czyli azaliowo-liliowy zawrót głowy 25 Lip 2015 19:44 #391153

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Romuś, jak miło, że jesteś! Żałuję bardzo, że zamknęłaś swój ogródek na cztery spusty :( Dlaczego?
Lilie to moja wielka miłość. Co roku dosadzam kilkadziesiąt, ale to nie jest tak, że mam ich coraz więcej, bo sporo w tajemniczy sposób znika :flower2: Nornice, ślimaki, mrozy, choroby, coś tam zawsze spowoduje, że niektóre nie wznawiają wegetacji :placze:
No i wieczny problem ze zgodnością odmianową :angry: Nawet te z Lilypolu zdarzają się nie odpowiadać temu, co zamówiłam :comp:
A więc sporo jest NN, a ja nie mam czasu, ani cierpliwości, żeby je identyfikować. Ale i bez nazw są piękne!

lilieriYello-2.jpg



lilierk.magnolii-2.jpg


Henry'ego

liliahenry-2.jpg


Dorotko, fajnie, że wróciłaś! Z pewnością jesteś pełna wrażeń, opalona, wypoczęta :) Roślinność śródziemnomorska bardzo mnie kręci, chociaż zdaję sobie sprawę, że najpiękniej i najdorodniej wygląda w swoim naturalnym środowisku. U nas możemy mieć tylko namiastki, co nie zmienia faktu, że chciałoby się spróbować i hodować te śliczności...Ja mam w donicach od wielu lat spore oleandry, agapanta, lantanę właśnie, a w gruncie figowca i kamelię. Wszystko to zdobi kącik wypoczynkowy o szumnej nazwie 'śródziemnomorski' ;)
Rosną tam też inne rośliny nie z naszej strefy klimatycznej - ulubione rączniki mego M., które co roku sama sieję i ogniste kanny:

rcznikwVII.jpg



kanny-2.jpg


Aniu, mi również bardzo podobają się te nasze białe lilie, ale -mimo wielu prób- nie chcą u mnie rosnąć :placze: Prawdopodobnie przyczyną jest, tak jak piszesz, zbyt kwaśna ziemia...Ale trudno się mówi i ...dalej kocha się lilie.
Dla Ciebie Beverly Dream

liliabeverlydream-2.jpg


Nowinko, pamiętam ogródek mojej Mamy - dla mnie był śliczny, ale dzisiaj, z perspektywy widzę, jak trudno wtedy było o rośliny i jak niewiele gatunków i odmian rosło w ogrodach...My mamy 'embarras de choix' i właściwie ograniczają nas tylko rozmiary naszych ogródków i ...finanse ;)
Coś zielonego dla ukojenia feerii barw liliowych
Wrzosowisko - zaczynają się pokazywać pączki...A kwitnące wrzosy, to...nawet nie kończę tego zdania :angry:

wrzosowiskowVII.jpg


Moja ulubiona hosta - śliczne listki, nie boi się suszy, no i pięknie pachnące kwiatki

hostababkowata.jpg


I na koniec z dedykacją miłego, spokojnego sobotniego wieczoru - kwitnąca ketmia :flower2: Tak, tak - ketmie też już kwitną...

ketmia-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Margo2, Bozi, Amarant, VERA, Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.495 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum