TEMAT: Wymarzony ogród Moniki- w budowie

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 13 Sty 2015 16:56 #328754

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Cześć Moniś, napisałaś 'zbieram się do pracy' a ja przeczytałam 'zAbieram się do pracy' i w pierwszej chwili skojarzyłam to z planowaniem działań ogrodowych. Czekam, czekam, a żaden wpis z efektami rozmyślań się nie pojawia...Wreszcie doczytałam, że to nie o ogrodzie było :laugh1: Przyjdzie nastrój na zamówienia, zobaczysz. Jasne, że lepiej samej wybierać, ale jak się chce konkretne odmiany, to przynajmniej u mnie, nie ma takich możliwości. Masz blisko Zielone Progi, a tam mnóstwo śliczności, to możesz poszaleć. Mówiłaś o uzupełnieniu Twojego stanu posiadania lilii. Zacznij już wybierać odmiany, bo niedługo trzeba będzie sadzić :dance: Ładnie wyglądały te niższe odmiany, może teraz coś wyższego? Dobrze widoczne z domu, to też ważne :hug:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2015 16:57 przez hanya.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 13 Sty 2015 23:48 #328899

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Haniu, nie chciałam wprowadzić w błąd :hug:
Minkę wstawiłam płaczącą, ale po chwili pokazało sie piękne słonce i humor się poprawił! Oczywiście do pracy przykro sie szło ;) Słońce i +10 za oknem- toż to można było cos porobić- np wyrównać ogródek po masakrze kostkowej, a nie w zębach dłubać :crazy:
Słońce i mój z tym związany dzisiejszy nastrój niesie nadzieję na wiosnę- że moje koszmarne samopoczucie i niemoc wszelka miną wraz z podniesieniem się temperatury i słońcem.. Oby tak było!
Lilii trochę mam- kilka niskich ale większość to dośc wysokie okazy. Bardzo mnie cieszyły- piękne i pachnące :woohoo: Miałam obawy, czy mi sie uda z liliami- ale przezimowały, kwitły..więc może nadal będzie się udawać. Wiosną coś sobie dokupię stacjonarnie- nie opłaca się zamawiać kuriera dla 3-4 cebulek :unsure:

Zielone Progi faktycznie mam blisko- musisz się koniecznie wiosną wybrać do mnie, pojedziemy pobuszować :hug: Trzeba najpierw telefonicznie się umówić, bo właściciele tam mieszkają i nie zawsze są w domu..

Ania wyznaczyła mi bardzo fajne zadanie domowe- katalog berberysów.
Oto m,ój stan posiadania..

Red Pilar-kolumnowy. Tnę od góry równając kolumienki. Boków prawie nie ruszam- ewentualnie troszkę, dla zagęszczenia. Na zdjęciu są też małe berb. Kobold- 3 zielone kulki na brzegu murka
DSC06069.jpg


Kolejny Red Pilar
DSC05434.jpg


kwitnący Red Pilar
DSC05270.jpg



Kobold, pokazany też na 1 zdjęciu. Miniaturka kulista. Sam mniej więcej trzyma kształt, więc nie tnę. Można nieco korygować w razie potrzeby
DSC05248.jpg


jego kwiatki..
DSC05233.jpg


i owoce
DSC06644.jpg


Korale Red Pilar i Kobold
DSC06740.jpg


Golden Ring- krzaczasty,
Kupowałam wiosną mikrusy..
DSC05759.jpg


Liście po wyrośnięciu są bordo, nabierają złotej otoczki w trakcie sezonu
DSC05719.jpg


Jesienią już miały takie przyrosty długie, które same się rozgałęziły na końcach
DSC06961.jpg


Atropurpurea Nana
DSC05501.jpg


tu w lewym rogu zdjęcia 3 sztuki w pełnym słońcu, nabierają kolor po przesadzeniu z półcienia
DSC06638.jpg


późne lato- wrzesień..?
DSC06733.jpg


połowa października
DSC06818.jpg


Ottawski, duży krzew i rozłożysty. Kupiony jako kilka gałązek, przycinam co roku, żeby się zagęścił.
Tu na zdjęciu po wiosennym cięciu, widać jak się od miejsca cięcia rozgałęzia.
Zdjęcie z końca maja
DSC05634.jpg


miesiąc później już znaczne przyrosty
DSC05945.jpg


Golden Carpet- niski, rozłożysty. Wrażliwy na słońce- przypalają się liście (sprawdziłam :hammer: )
DSC05262.jpg


w jesiennej odsłonie- już po przesadzeniu w półcień
DSC06413.jpg


Mam jeszcze Green Carpet- nie mogę znaleźć zdjęć, ale rośnie na rabacie koszmarnie rozgrzebanej i niewykluczone, że go nie fotografowałam :happy3: Pokrój ma rozłożysty i niezbyt wysoki- tj Golden Carpet, ale lepiej toleruje słońce.

Rośnie też Atropurpurea- niby duży krzew, ale bidulkę wcisnęłam blisko brzozy przy ogrodzeniu- musi sobie radzić, bo ma wypełniac pustą dziurę, jak brzozy wyrosną i odsłonią ogrodzenie.. Na razie mały krzaczek, prawie nie fotografowany. Tutaj nieco widać- po lewej stronie w głębi zdjęcia, za kosodrzewinami, między brzozą a podmurówką niewielka czerwona plamka. Generalnie po prostu wyższa i bardziej lużna atropurpurea nana ;)
DSC06793.jpg


Przeglądając zdjęcia chwilami aż serce się ściskało- ile zdjęć Kumpla.. :cry3: Zawsze ze mną chodził na ogródek, zwiedzał rabaty- łaził po każdej, wciskając się nieświadomie na zdjęcia. Ehh.. :dry:

Kolejne odkrycie fotograficzne, tym razem radosne.. 2014 to był rok wczesnej wiosny. Po forumowych naradach postanowiłam sie trzymać się kalendarza a patrzeć na temperatury.. Przesadzaliśmy z Mężem kolumnowe jałowce- 22 lutego :woohoo: Przypomniało mi się, że nie chciałam czekac do zalecanego kwietnia, bo robiło się ciepło.. Czyżby i w tym roku miała nas spotkać niespodzianka.. :dance:

Koniec marca 2014- bratki oczywiście kupowane, ale sam fakt, że już była odpowiednia pogoda :lol: Ten brateczek kwitł bardzo długo i ślicznie się rozsiał- mam na rabatach kilka jego siewek.
DSC04780_2015-01-13.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2015 00:00 przez Monika-Sz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Adasiowa

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 14 Sty 2015 10:37 #328951

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Dobry dzionek Moniś, deszczyk sobie pada, a ja porządkuję książki. Efektów nie ma zbyt powalających, bo znowu to samo: wyrzucam z półek i wkładam z powrotem. Bardzo Ci dziękuję za wiosenny pomysł :hug: Odwiedzę Cię z wielką przyjemnością, choć z wyprawą do ZP pewnie się wstrzymam. Kilka bylin zamówiłam już w BR, o kilku z nimi rozmawiałam i to raczej koniec z tej grupy roślin. Kuba włamuje się za płotki i niestety byliny rozdeptuje bezlitośnie. Może, jak spoważnieje ;) będę mogła coś jeszcze dosadzić. Ależ masz cudną kolekcję berberysów :woohoo: To bardzo piękne rośliny i miałam też, niestety: kolce! Jak się pojawiła Gapa wszystkie rozdałam, żałowałam, bo efektownie wyglądały i same rosną, ale nie było wyjścia. Zakuś był mądrym psiakiem i nie robił sobie krzywdy, a ta moja czarna diablica rozrabiała i nie chciałam kłopotów.
Miłego dnia :flower2:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 14 Sty 2015 21:35 #329101

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Haniu- Zakusiek nie wpadał z impetem w krzaki. Tarzał się w forsycji i bukszpanach- ale to u Mamy. U nas jedynie kopał dołki w upalne dni i sie w nich kładł. Nie zjadał nic z ogródka, jedynie u Mamy zjadał wiśnie z dolnych gałęzi :lol: Generalnie idealny psiak do ogródka. Nawet dołki robił w dobrych miejscach :happy3: wykorzystywałam je do podlewania krzewów ;)

U nas dziś nie padało, nawet przez chwilę poświeciło słońce. Na rabatach jeszcze nic nie kiełkuje, ale za to u Mamy.. :woohoo:
WP_20150114_001.jpg


WP_20150114_002.jpg


WP_20150114_004.jpg


WP_20150114_005.jpg


Wiosna.. no musi iść już wiosna..!

Dziś w tvn słyszałam prognozę i komentarz.. Podobno to najcieplejszy styczeń od 300 lat! Tak więc to znaczy, że już 300 lat temu bywało tak ciepło- nie ma co się stresować, że rośliny nie wiedzą co robić.. Już to przerabiały :P
A tak na marginesie- cieszę się, że po tak długim czasie historyczny styczeń trafił się akurat za mojego życia- znanej miłośniczki zimy :funnyface:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 10:17 #329206

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Moniś, Zakuś to był mądry psiak i wiedział, jak się zachować. Mam nadzieję, że się nie gniewasz, że wspominam. Nie chcę Ci robić przykrości. Tak jakoś samo się o nim pisze. :hug: Kuba zbój ponury rozrabia i tropi koty. Nie ma dla niego w tej pracy, nawet powiem, powołaniu, przeszkód i ograniczeń. A na pewno, nie te ustawiane przez mnie :hammer: I na dodatek, zjada wszystko, co znajdzie. Rozpacz, boję się, że ktoś coś wrzuci trującego i będzie nieszczęście. U Twojej Mamy zaciszne miejsce i są skutki, czyli przewiew nie jest taki zły :happy: Żeby tylko klimat nie pobił innych, mniej przyjemnych rekordów w tym roku. Wcale mnie nie ucieszy takie wyróżnienie :mad2:
Miłego dnia :flower2:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2015 10:18 przez hanya.
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 13:43 #329280

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Haniu- zupełnie sie nie gniewam. Często o nim myslę, czasem z Mężem wspominamy, rozmawiamy jaka to szkoda już Kumpla nie mieć itp..

Zakusiek taki idealny to nie był- bo obraz się tu maluje zbyt optymistyczny :silly: Kiedyś wrócił do domu z ogródka zaplątany w gałąź róży. Musiał wskoczyć w okolice krzewu i wrócił do domu z badylem przyczepionym do brzucha i sterczącym przez pyszczkiem :happy3:
Po rabatach ciągle chodził, przesiadywał na nich i wyglądał przez ogrodzenie- tylko to mała psina była, to niewiele niszczył, w sumie to nic takiego- raczej rośliny omijał, idąc między nimi slalomem. Nie przeszkadzało mi to, że wchodzi na rabaty- ja wchodziłam to on razem ze mną :)

Słońce świeci :dance:

Zaczynam zerkać na rabaty z zainteresowaniem, co niestety na razie nie przeradza się w jakieś epokowe olśnienia :jeez: Na razie zapowiedziałam, że na imieniny proszę drzewo :P
Sporo roslin drobnych mi sie podoba- bylin, zadarniaczy.. ale tłumaczę sobie, że najpierw muszę sadzić główne rośliny, zanim zacznę się bawić drobnymi.
W sumie nie mogę się doczekać wiosny- niech już będzie ciepło, niech sklepy ruszą ze sprzedażą.. :whistle:

Zmykam :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 14:14 #329287

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Widzę, że tak jak ja lubisz berberysy - tez ich mam sporo i nadal mam zamiar dokupywać nowe odmiany.
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 14:20 #329289

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
I u mnie berberysów będzie coraz więcej. Dla mnie to najwdzięczniejsze z krzewów liściastych. Bardzo je lubię i co roku dosadzam kolejne. Pięknie wyglądają o każdej porze roku :) .


Dziś przejeżdżałam obok mojego ulubionego ogrodniczego. Przygnębiający był widok tych pustek na placu :cry3: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 15:54 #329310

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Monia, fajny przegląd berberysów! Wyobraź sobie, że ja nie mam ani jednego.. :think:
Podoba mi się Atrupurpurea Nana, ciekawe czy dobrze sprawowały się w donicy..
Przesadziłaś je z półcienia bo słabo się wybarwiały?
U mamy prawdziwe przedwiośnie! Oby pogoda nie splatała nam figla jakimś niespodziewanym mrozem... :dry:
Pozdrowionka!
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 16:26 #329317

  • chester633
  • chester633's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3279
  • Otrzymane dziękuję: 1931
Witam Paniom.... :wink4: ,na słonecznej,,piaskowej'' działce berberysy to jest to - nie zapomnij żeby je delikatnie podcinać,wtedy się ładnie zagęszczą(tylko owocków będzie mniej) :unsure: .Sadzisz Monika drzewa :think: ,a ja w tym sezonie będę wycinał świerki i chyba sosnę żółtą(docelowo za wielkie potwory) na przyszłą zimę gałązki będą jak znalazł do okrycia rabatek......może i dobrze że sklepy ogrodnicze zamknięte na głucho bo niejeden budżet domowy by mocno ucierpiał... :devil1:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 16:55 #329323

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Moniśka, a jakie drzewo chcesz na imieniny? :flower2:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 20:05 #329386

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Moniko :)
Bardzo Ci dziękuję! Spisałaś się na złoty medal :) Katalog jest bardzo przejrzysty , świetnie zilustrowany poglądowymi portretami berberysów, a komentarze i własne uwagi, jak i spostrzeżenia odnośnie warunków wzrostu i wybarwiania listków pozwalają na swobodny wybór odpowiedniej odmiany. Monisiu - :thanks: , jestem pod ogromnym wrażeniem :) należą Ci się ogromne brawa :)

Moimi faworytami są Kobold i Golden Carpet, aczkolwiek A. nana również kusi ... Pilar też widziałabym w pewnym miejscu ... można powiedzieć, że zrodził się w moje głowie szatański plan :devil1: utworzenia rabaty berberysowej ... hmmm, pomarzyć warto :), zwłaszcza, że mam na oku półcieniste miejsce, a dzięki berberysom nie musiałabym oglądać "Terechy zza płota" ;-)

A jak oceniasz kondycję kosówki, którą wyszpiegowałam na jednym ze zdjęć? Wygląda bardzo dorodnie ... jesteś zadowolona z jej towarzystwa ?
Posadziłaś jesienią jakieś cebulowe, które lada moment wyjdą na powierzchnię ?

Przepraszam, że tworzeniu katalogu towarzyszyły przykre wspomnienia i emocje .... mogłam pomyśleć o tym wcześniej :(

Maminy ogródek również wygląda bardzo sympatycznie - bardzo lubię rozchodniki :)

Pozdrawiam bardzo serdecznie :bye:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 15 Sty 2015 22:30 #329441

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Muszę i ja wyjść śledzić wiosnę.
Jak już Ty się wzięłas za wypieki to ja nie mam wyboru :happy:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 16 Sty 2015 00:55 #329462

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Iwonko- berberysów mam sporo i mam ochotę na kolejne. Powiem więcej- pojawią się w tym sezonie.
Trzymaj się dzielnie! :hug: Oby sezon ogrodowy chociaż troszkę zajął nasze myśli..

Dorotko- i ja berberysy bardzo lubię i spośród wszystkich roślin w ogrodzie to najwięcej odmian mam z berberysów.
Czyżby pisząc o pustym placu miałaś na myśli Hortorus? Ja codziennie mijam ten sklep i pustka wręcz boli :happy:

Kasiu- nie masz berberysów- nadrabiaj braki koniecznie! Kwitną, owocują, ładnie się przebarwiają- polecam!
Przesadziłam atropurpurea nana z półcienia w pełne słońce, bo zaczynał zielenieć- czerwone muszą rosnąc na słońcu, żeby utrzymać kolor. Myślę, że w miarę dużej donicy dałby sobie radę- to nie są szczególnie wymagające krzewy.

Pogoda nie może robić żadnych psikusów! :happy-old:

Paweł- berberysy podcinam. Jedynym wyjątkiem Kobold- nie zbliżam się do roślin o kulistym kształcie- szkoda mi ich, bo ja przerabiam wszystko na kształt kartofla :funnyface:

Wycinasz iglaki :cry3: Może wystarczy podcięcie dolnych gałęzi :think:

Haniu- Planuję 2 drzewa. Klona Crimson Sentry- mam już jedną sztukę, kupioną z okazji urodzin. ROśnie na tzw. urodzinowej rabacie przy furtce. Kolejną sztukę chce w miejsce tego, który się złamał- na pagórku klonowym, chwilowo bez klona :happy3:
Kolejne drzewo upatrzone to wiśnia Kanzan. Ma rosnąć między krzewami, przed nią będą rosnące juz japonki podarowane od Ciebie :hug: a w samych nogach wiśni posadzę pewno jakies hosty. Jest wysoko szczepiona- tam gdzie kupuję drzewa, szczepią wysoko i porządnie. Ma zasłaniać widok na sąsiadkę- denerwuje mnie, że ona z okna może zaglądać nam do salonu- tak więc zrobie sobie wysoki liściasty parawan :lol:

Aniu- o Zakusiowych smutkach już napisałam u Ciebie- nie przejmuj się! Kumpel jest na dużej ilości zdjęć i jedynie smutek ogarnia, jak patrzę na zdjęcia rabat- gdzie leżał, jak za mną biegał wszędzie. Po prostu przykro, że już go nie ma przy mnie a był jak mój cień :cry3: albo rzep- jak kto woli ;) .
Odnośnie patrzenia na zdjęcia Zaka- ja w telefonie pod nr domu mam Zaka zdjęcie śpiącego na kanapie, tak więc to zdjęcie widzę codziennie. Jest ok! :hug: Zwyczajnie smutek ogarnia, widząc zdjęćia rabat z siedzącym Zakiem i wiem, że już tam nie posiedzi..
W gruncie rzeczy ja lubię Zaka wspominać- to miłe wspomnienia, a że smutne- tak się ułożyło.. :dry: Nie chcę o nim nie mówić- był moją ogromną radością, więc chcę o nim pamiętać :) a że tęsknię i mi smutno- tak musi być.

Chyba zbyt łaskawie oceniasz moją listę berberysów, ale dziękuję za dobre słowa i cieszę się, że mogłam sie do czegoś przydać!
Ja berberysy lubię wszystkie! Pamiętaj jedynie, że czerwone do wybarwienia potrzebują więcej słońca- inaczej zielenieją, a żółte się palą na słońcu. Jedyny chyba wyjątek- kolumnowa żółta Maria, która dobrze toleruje słońce. Rok temu nie kupiłam- tyle było wydatków, że coś trzeba było wybierać.. ale w tym muszę koniecznie! Dobrze rośnie na słońcu, jest żółta a jesienią wybarwia się na płomienno pomarańczowo. Muszę ją mieć! Zresztą co ja nie muszę mieć :jeez:

Zapomniałam, że mam jeszcze b. Erecta, kolumnowy zielony- spory krzew od Aguniady. Przesadzany w sierpniu, stracił sporo liści, więc zdjęć nie mam- myślę jednak, że bronił się zrzucając liście, a w tym roku pięknie się zazieleni.
w 2013 w największe upały atropurpurea nana zrzuciła wszystkie liście i sądziłam, że uschła. DObrze, że nie chciało mi się wykopywać- w 2014 obudziła się bez problemu i może jedynie końcówki gałązek były uschnięte odrobinkę- tak więc jestem dobrej mysli w sprawie Erecty. Zdjęcia będą w sezonie ;)

Kosodrzewiny to kolejne moje ulubieńce- bardzo lubię!
Mam kosodrzewiny duże Mughus- to te iglaki po lewej stronie brzóz
DSC06401.jpg


Na samym brzegu murka, na powyższym zdjęciu, rośnie iglak miniaturka, który dostałam w prezencie od znajomych kilka lat temu "takie fajne małe".. Podjeżewam, że to tez jakaś kosodrzewina, chociaż wahałam się, czy nie sosna bośniacka z jakiś miniaturek- nie umiem rozpoznawać..

Domyślam się, że pytasz o kosodrzewinkę rosnącą przy berberysach Golden Ring i wydmuchrzycach.. o tę
DSC06989.jpg


Nie mam zbyt sensownych zdjęć- tutaj na zdjęciu poniżej z połowy maja 2014. Jak na miniaturkę to spore przyrosty wyprodukowała. Docelowo ma mieć zdaje się 1m wysokości, ale to chyba nie za mojej kadencji ;) Bardzo lubię kosodrzewiny a ten maluszek jest uroczy. Sadziłam jesienią 2013, przesadzałam późną wiosną 2014 a ona jakby nigdy nic rośnie i się tym nie przejęła! U Cioci Monisi rośliny muszą lubić przesadzanie :happy3:
DSC05438.jpg


Na pagórku brzozowym planuję powiększyć wrzosowisko i uzupełnić je rozplenicami, berberyskiem jakimś i kosodrzewiną miniaturową- to jedno z moich ulubionych zestawień roślinnych :)

Cebulowych trochę sadziłam w 2013 roku ale zdaje się, że ciągłym oraniem rabat część zniszczyłam :hammer: Tej jesieni nie szalałam z cebulami- bardzo dusiliśmy finanse, więc skromnie w tym temacie. Troszkę krokusów dosadziłam- 20 sztuk, iryski z Biedronki- chyba 10, które tak mi się na forum podobały i udało mi się upolować też babcine żonkile :hearts: Kupiłam kilka sztuk i mam ogromną nadzieję, że wyrosną!
Moja Babcia miała piękny ogródek- drzewa owocowe, winogrona ogromne- takie białe duże jak teraz są w sklepach. Do tego bzy, róże, dalie, mieczyki, żonkile, tulipany, konwalie, gipsówkę, paprocie, kosmosy- dla mnie to był raj! Wiele z tych roślin lubię przez sentyment :) Pamiętam też śmieszną roślinę, której nazwy nie znam- ale latem kwitła, później robił się czerwony koralik, który rósł w pomarańczowej torebce pękatej. Bardzo mi sie podobał, bo był taki inny.
Aaaa- u Babci rosły też mahonie, bardzo lubię! u Mamy posadziłam kilka tych krzaczków. Ja mam jeszcze mało cienia, ale i dla nich miejsce się znajdzie!
W tym roku powinnam kupić jakiś bez.. co to za ogród nomen-omen bez bzu :silly:

Fotka z ogródka Mamy- czerwone to berberysy, nie znam nazwy..
WP_20141116_001_2015-01-16.jpg


WP_20141116_003_2015-01-16.jpg


U Mamy testowałam pierwszą azalię japońską Canzonetta i Golterię- tu obie na zdjęciu w jesiennej szacie. Golterię chcę i do siebie zaprosić.
WP_20141116_004_2015-01-16.jpg


Gosiu- no wiesz.. :happy3: też mi argument :happy3: Bierz się szybko do pracy :funnyface: , bo u mnie w piekarniku właśnie bułeczki siedzą- polecane przez Kasię.
Ja do tej pory byłam nakierowana na desery- już w podstawówce piekłam ciasta, umiem zrobić jeden tort. Bardzo lubiłam robić pierogi z jagodami i naleśniki różne, w tym gryczane. Pieczywo mi się nie udawało na zakwasie i się zniechęciłam. Robaczek namówiła na drożdżowe i bardzo się cieszę- bułeczki są pyszne!
Mąż wczoraj sugerował, że trzeba zrobić kolejną partię.. Ja wychodząc z pracy zadzwoniłam, że jak chce bułki, to musi kupić składniki- wracam do domu za 30 min i już wszystko kupione :lol:
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2015 09:35 przez Gosia. Powód: Na prośbę właścicielki wątku.
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 16 Sty 2015 02:41 #329468

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4321
  • Otrzymane dziękuję: 2471
Wiadomości z linii frontu- bułeczki już jakis czas temu wyjechały z piekarnika- ale są pyszne! Ciepła bułka z samym masłem :lol:

Nie wychodzą mi tak ładnie, jak na zdjęciu w przepisie- chyba mam tendencję do pieczenia zbyt długiego.. :think: Poza tym zdaje sie, że za dużo jajka na górę daję- te ciemne łatki to rumieniec od jajka.
Mimo wszystko są pyszne, a z czasem może dopracuję długość pieczenia tak, żeby surowe nie wyszły w środku, ale może nieco mniej rumiane..

WP_20150116_004.jpg


Kasiu- dzięki za mobilizację :dance: :hug: Zbierałam się do chleba czy bułeczek ale nie miałam konkretnego pomysłu- przepis przez Ciebie polecony jest super!

Chyba powinnam zmykać do spania- za 4 godz mam obudzić Męża- przypilnować, że wstanie.. (ja- hahaha! czasem mi się to jednak udaje) po czym mogę dospać godzinkę i pobudka- przyjeżdża ekipa montować zabudowę wnęki na szafę. Co ja tu jeszcze robię.. :tongue2:
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 16 Sty 2015 06:36 #329471

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Tak, tak, dokładnie Hortorus miałam na myśli :woohoo: . Plac pusty, parking też ... aż dziwnie się na to patrzyło :pinch: . Ruszają jak co roku 1 marca, ja już nie mogę się doczekać :happy-old: . Czy Ty też tam robisz zakupy? :woohoo:
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 16 Sty 2015 07:20 #329474

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Miechunka - tę roślinkę chyba miała Twoja Babcia :)
Do wieczora :)Miłego dnia!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Wymarzony ogród Moniki- w budowie 16 Sty 2015 07:57 #329478

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Odnośnie patrzenia na zdjęcia Zaka- ja w telefonie pod nr domu mam Zaka
Ja pod nr domowym mam Fruzię :P , ale na tapecie kompa cały czas króluje Tosia :hearts: . Mimo, że upłynęły już prawie 3 lata od jej odejścia, ciągle mi jej brak… To był wyjątkowy pies… Kiedyś, krótko po tym przykrym fakcie, umieściłam również jej zdjęcie na tapecie komputera rodziców. Po dwóch dniach dzwoni mama, żebym co prędzej to zdjęcie usunęła, bo ojciec co siadał do komputera, to wybuchał płaczem…
Ach te nasze psinki kochane… :cry3:

Teraz przejdźmy do meritum...
Te czerwone koraliki w pomarańczowych torebkach (niby lampionikach) to pewnie miechunka.
Ja też 2 lata temu przesadzałam latem berberysa i krótko po tym stracił prawie wszystkie liście (pomimo, że był intensywnie podlewany). Już myślałam, że przyjdzie mi się z nim pożegnać, ale w ubiegłym sezonie pięknie odbił. Pewnie one tak mają, więc i Twój zapewne bez problemu się odrodzi.
Pozdrawiam piątkowo :bye: !

EDIT: :happy: za długo pisałam post, Adasiowa mnie ubiegła z info o miechunce
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2015 08:00 przez asia2.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.716 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum