TEMAT: Ogród w cieniu cedra

Ogród w cieniu cedra 20 Lip 2016 21:51 #491833

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Jest kilka ogrodów, które zawsze mnie zachwycają i Twój do nich należy, nazywam je klimatyczne...tu bowiem tkwi tajemnica ich urody, uroku...wciągają, oplatają dobra aurą... :hearts:
Przy okazji zapytam o mebelki, jak się sprawują w trakcie kilku lat uzytkowania?
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu cedra 21 Lip 2016 07:09 #491892

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
Podpisuję się rencami i nogami pod tym co napisała Ewcia. Uwielbiam Twój ogród Dalu.
A gdzie kupilas tego sumaka ? w necie czy osobiście ?
Ewa

Ogród w cieniu cedra 21 Lip 2016 07:17 #491897

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
U nas wreszcie zakrólowało słonko, aż radośniej się człowiekowi żyje.
Piękne masz te canny, ja miałam swego czasu te najbardziej pospolite. Bardzo je lubiłam, ale to wkopywanie i wykopywanie... Pewnego razu nie wykopałam ... i po cannach.

Pamiętam wszystkie Twoje zakątki, ich tajemniczość i różnorodność, są przepiękne. A jak tam się ma moja ukochana morela? Pozbierała się jakoś? Wydała owoce w tym roku, czy wcale? Moja ma się całkiem dobrze. Szkoda, że tylko jedna na tyle pestek, bo byłabym pewniejsza, że coś przetrwa. Przesadziłam ją już jakiś czas temu z pojemnika na rozsadnik w warzywniku. Będzie tam siedziała przynajmniej jeszcze rok.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku

Ogród w cieniu cedra 21 Lip 2016 17:22 #492001

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Dalu uwielbia Twoje kąciki wypoczynkowe. Są takie nastrojowe :hearts:

Właśnie odebrałam paczuszkę z tojeściami. Serdecznie Ci dziękuję :kiss3:

Ogród w cieniu cedra 21 Lip 2016 18:47 #492011

  • Hana
  • Hana's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • zakochana w roślinach
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 116
Witaj Dalu. Oczarował mnie twój południowy zakątek, jest wykonany z klasą, :flower2: :flower2: :flower2: :hearts: czekam na hortensje.

Ogród w cieniu cedra 21 Lip 2016 21:01 #492022

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ewuniu(sierika), mój ogród jest już dojrzały, stąd może jego aura tajemniczości...Przypuszczam, że niektóre drzewa mają po kilkadziesiąt lat :teach: Mebelki mają już kilka lat; M. konserwuje je co roku jakąś specjalna farbą i jest Ok. Jak zapowiadany jest deszcz chowamy je do domku ogrodnika.
Dla Ciebie widoczek z olbrzymim w tym roku miskantem:

widoczekzmiskantem-2.jpg


Hano, hortensje powolutku się rozkręcają...Nie wiem, jakie lubisz najbardziej :think: Na początek - ogrodowe :flower2: Kwitną już, ale szału nie ma :( Za sucho jest dla hortensji.

hortogrczer.jpg



hortogrjasnyr.jpg



hortogrr.jpg


Dorotko, miało być w 24 h :angry: Ale dobrze, że doszły; mam nadzieję, że przeżyły i będą Ci ładnie rosły :)
Zakwitła ketmia:

ketmia-4.jpg


Lucynko, morelka w tym roku miała zdecydowanie mniej owoców jak w zeszłym, ale troszkę pojedliśmy. Fajnie by było, gdyby wyrosła u Ciebie :) Kanny na razie wykopuję i przechowuję, a przy okazji obdzielam wszystkich znajomych, bo rozrastają się niemożebnie. Ale pewnie w końcu mi się znudzi ;)

kannazbl.jpg


Ewuś(Ave), sumaka kupiłam mojemu M. w prezencie urodzinowym w sklepie internetowym, bodajże www.e-clematis.pl
I przyznam, że mocno się naszukałam tej odmiany :comp:
Inny fajny krzaczek, dość rzadki w naszych ogrodach - lejcesteria

lejcesteria-2.jpg


Właśnie kwitnie :flower2:

lejcesteriakwiat-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Bozi, sierika, Dorota15, inag1, Krzysia, Łatka, Hana

Ogród w cieniu cedra 21 Lip 2016 21:01 #492023

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Dalu, zdjęciem zawilców przypomniałaś mi o moich. Coś tam po zimie odrosło z ziemi bardzo skromnie. Jednak kwiatów hyba z tego nie będzie boi łodyg nie widać. Sumaczek ładnie się przebarwił, a mnie czeka wyrywanie młodych pędów sumaka. Po ostatnich deszczach wyrósł cały las. Jak ktoś ma ochotę zaryzykować, to mogę przesłać sadzonkę albo i kilka :whistle:
Miskant piękna sztuka :bravo:
Ostatnio zmieniany: 21 Lip 2016 21:03 przez Bozi.

Ogród w cieniu cedra 22 Lip 2016 14:54 #492163

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dalu, niezmiennie Twój ogród odkrywa jakieś tajemnice :bravo: wciąż coś kwitnie, ośliny wzajemnie się szanują, nie włażą sobie w paradę :)) i ciągle jakaś piękność wyskakuje na pierwszy plan :)

Spośród wielu kwitnących chyba najbardziej lubię lilie za ich zapach :) Które z twoich są najbardziej pachnące?

Ogród w cieniu cedra 24 Lip 2016 19:56 #492607

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Alinko, a ja czasami mam wrażenie, że moje rośliny wymykają mi się spod kontroli :angry: Ja je tnę, przycinam, skracam, obcinam...a one rosną jak zwariowane ;) na przykład klonik z poniższej fotki ma raptem dwa lata i ze 2,5 metra wysokości, a kupiłam go jako malutką 50cm sadzonkę..


klonsuchodrzewfunkia.jpg


Podobnie figowiec - drugi rok w gruncie

figowiecVII.jpg



Teraz z kwitnących to oczywiście lilie są Number One :flower2: Pachną oszałamiająco prawie wszystkie orientalne i orienpety.
Scheherezade

liliascheherezade-2.jpg



liliascheherzbl-2.jpg


Beverly Dream

liliabeverlydream-5.jpg


Bożenko, ta odmiana sumaka nie daje odrostów i nie przekracza 2 metrów :)
Ciekawe, że Twoje zawilce nie kwitną...

U mnie po roku przerwy wynikłej z przesadzenia łaskawie zakwitł agapant. Jednym kwiatem :( Miałam lata, że było i 10 kwiatów :flower1:

agapantkwiat.jpg


Zaczyna też pokazywać kwiatki kobea:

kobeakwiat.jpg


Cały czas kwitną liliowce. Niezawodne są zwłaszcza te najzwyklejsze

liliowcerude.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Krzysia, Łatka

Ogród w cieniu cedra 24 Lip 2016 20:14 #492620

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
A czy ten figowiec też owocuje? Okrywasz go na zimę? Jest niesamowity :eek3: Jak w Grecji :eek3:

Ogród w cieniu cedra 24 Lip 2016 21:06 #492646

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79341
Dalu, a mój figowiec oddał ducha i juź chyba z niego zrezygnuję. Ale robię eksperyment z kamelią w gruncie. Zobaczymy.
Kobea urocza, zawsze chciałam mieć -cóz, nie moźna być zbyt pazernym ;)

Ogród w cieniu cedra 25 Lip 2016 11:30 #492748

  • kasik 69
  • kasik 69's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 740
  • Otrzymane dziękuję: 1332
Witaj Dalu. Tak pięknie u Ciebie,że nie wiem co najpierw chwalić.Najbardziej podobają mi się wiosenne fotki,ale i letnie piękne,pozwól,że przysiądę w cienistym zakątku. No i wnusia śliczniutka,wycałuj proszę stópki :kiss: .

Ogród w cieniu cedra 25 Lip 2016 21:49 #492880

  • rm27
  • rm27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2676
  • Otrzymane dziękuję: 2903
Dalu, wnuczka urocza.
Nawet upał z pewnością nie przeszkadza by usiąść w słonecznym zakątku i delektować się pyszną kawką lub kieliszkiem wina. Roztaczające się stąd widoki na ogród wcale nie ustępują tym adriatyckim.

Ogród w cieniu cedra 25 Lip 2016 23:10 #492905

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
O rany, to mój klonik taki wielki będzie?
Chyba kupiłam takiego samego
Wydaje mi się, że Twój ogród właśnie dzięki tym drzewom ma taką niesamowitą aurę
Większość naszych ogrodów jest "łysa"
Dlatego Twój tak nam się podoba

Ogród w cieniu cedra 28 Lip 2016 09:26 #493331

  • olga1234
  • olga1234's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 707
  • Otrzymane dziękuję: 707
WITAJ DALU :flower2: pozwól że przysiądę w cieniu cedra, ależ jest miło , pachnąco. Lipiec to wysyp kwiatów , jest pięknie , a zwłaszcza w takich ogrodach dostojnych, kilkunastoletnich ,gdzie jest dużo drzew ,krzewów, no cóż mam powiedzieć, same piękności u CIEBIE , :garden1: POZDRAWIENIA Z PIĘKNEGO KOLOROWEGO KRAKOWA :bye:

Ogród w cieniu cedra 29 Lip 2016 12:35 #493614

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Olgo, dziękuję za wizytę w moim ogrodzie :kiss3: Tak jak piszesz mnóstwo w nim drzew i krzewów, a więc zieleni w różnych odcieniach i fakturach; przysiadłaś pod cedrem, pokażę Ci jedną gałązkę tego ogromnego drzewa - ma piękny srebrny kolor:

cedrgaVII.jpg


Są też i lipcowe kwiaty - u mnie głównie lilie i hortensje

liliascarlet.jpg


Kraków jest piękny - od września mój syn będzie tam mieszkał i pracował, więc pewnie będę miała więcej okazji, żeby pospacerować po krakowskim Rynku :)

Gosiu, ja nie wyobrażam sobie mojego ogrodu bez drzew i krzewów, chociaż nie ukrywam, że ma to też pewne wady - głównie wszechobecny cień, a jesienią tony liści :angry: Ale w czasie upałów czujemy się w naszym ogrodzie jak w oazie - miły chłodek, kojąca zieleń:

lilienatlezieleni.jpg



hortAsperanatlezieleni.jpg


Romek, dziękuję w imieniu swoim i Alusi :hearts: To już duża dziewczynka - skończyła 9 miesięcy i od niedawna raczkuje :)
Ostatnie lata są takie gorące, że chyba klimat zaczyna dorównywać temu z południa Europy ;) Tylko roślinność inna, widoki nie te, a i morze chłodniejsze...
Zapraszam na kawkę w przyjemnym cieniu :drink1:

hortAnaikcik.jpg


Kasiu, my już z Romkiem pijemy kawkę - miło nam będzie jak się dosiądziesz! Wnuczkę, oczywiście, przy najbliższej okazji uściskam :kiss3:
Dla Ciebie lipcowy widoczek

widoczekznawoci.jpg


Aniu, kobea jest stosunkowo łatwa w uprawie; można siać, ale ja kupiłam małą sadzonkę, która poszła jak burza!
Troszkę gorzej z figowcem - przez pierwsze dwa lata trzymałam go w donicy i chowałam na zimę, ale od dwóch lat (i dwóch zim) jest w gruncie. Okrywam go na zimę podwójną warstwą włókniny i daje radę, a nawet jest mocno wyrywny! U mojej koleżanki dwa domy dalej kilkunastoletni figowiec regularnie owocuje B) Kamelię w gruncie też mam, ale bardzo kiepsko rośnie, właściwie wegetuje :(
Dla Ciebie urocza, delikatna lilia Henryi'ego

liliahenryi.jpg


Alinko, napisałam wyżej Ani, że w mojej okolicy figowce nie są niczym nadzwyczajnym :) Oczywiście trzeba je okrywać na zimę, a w razie większych mrozów przymarzają, czasem nawet do korzeni, ale prawie zawsze odbijają. Mój miał na razie szczęście, bo dwie ostatnie zimy były bardzo łagodne :) Fotka poniżej jest z maja - widać różnicę, prawda?

figowiec-4.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2016 12:39 przez dala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, olga1234, Łatka

Ogród w cieniu cedra 30 Lip 2016 22:18 #493873

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19217
  • Otrzymane dziękuję: 79341
Wiesz co Dalu, a propos kobei, łatwe jest wszystko, co nam dobrze wychodzi. Mnie rzadko które rośliny z nasion się udają - no chyba że samosiejki :happy: A tak to nawet astry czy cynie - bida z nędzą.
Figowiec miałam chyba 5 lat, zimował w pralni, tej wiosny też niby wystartował - a potem nagle usechł :( . Nie mam już do niego serca, ale może będąc niebawem we Włoszech wycyganię gdzieś za darmochę spore drzewko :happy:
Mój cedr, ten przed domem, jeszcze nigdy nie miał szyszeczek - zapewne twój sporo starszy. Ale mimo iż się zarzekam, ze już żadnych, żadnych drzew - kupiłam tu w jeleniej za naprawdę psie pieniądze mały (około 60 cm wzrostu)cedr himalajski, zawsze się ślinię na ich widok w Śródziemnomorzu. No, zobaczymy, co z tego będzie. Nie łudzę się, że zobaczę wielkie drzewo - ale może spory chojaczek chociaż?
U Ciebie nadal sucho? W poniedziałek wracam na krótko do Wrocławia - i Niemcy właśnie zapowiadają, że wtedy TAM będzie chłodno i mokro. Może postoję pod Twoim płotem - i będziesz miała gwarantowany deszcz ;) Chyba mam... przechlapane po prostu.
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2016 22:20 przez Łatka.

Ogród w cieniu cedra 31 Lip 2016 15:03 #494004

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Aniu, jak tam u Ciebie pogoda? My przeżyliśmy dzisiaj prawdziwy Armagedon :dry: Niezwykle gwałtowną burzę z piorunami, ulewnym deszczem, momentami gradem i straszną wichurą, łamiącą konary drzew i zrywającą linie wysokiego napięcia :( A my w samochodzie - musieliśmy się zatrzymać, bo nie sposób było jechać. Na szczęście w Sobótce tylko trochę popadało i zero szkód :)
Ciekawa jestem Twojego cedra; poszperałam troszkę i na fotkach wydaje się podobny do mojego - atlaskiego. W ogóle cedry to piękne drzewa! Mnie urzeka kolor i ułożenie igiełek mojej odmiany B)
Ciężko mi sfocić go w całości - nie mieści się w kadrze ;)
Tu ze swoją towarzyszką - sosną czarną:

cedrisosna.jpg


Kilka fotek z lipcowego ogrodu:
Kwitną ketmie

ketmiakwiaty-2.jpg


...lilie. NN

liliebiae.jpg


OT Mister Cas (już w wazonie)

liliamistercas-3.jpg


Flore Pleno - jedyna z moich lilii, która mnie nie zachwyca; chyba nie lubię takich 'dziwaków' i pełnych lilii :angry:

liliafllorepleno.jpg


Raz jeszcze piękna Scheherezade

liliascheherezade1.jpg


I Beverly Dream

liliabeverly.jpg


Rozkręcają się hortensje ogrodowe:

hortczerVII-2.jpg



hortrVII-2.jpg


Miłej niedzieli :bye:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Isia, Krzysia, Łatka


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.495 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum