TEMAT: Ogród w cieniu cedra

Ogród w cieniu cedra 31 Lip 2016 16:09 #494016

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 19030
  • Otrzymane dziękuję: 78195
O matko i córko - to gdzie Was, Dalu, ta burza złapała? Chyba nie we Wrocławiu? ja mam limit armagedonów wyczerpany po zeszłorocznym...
Tak, mój cedr to atlaski - a wiesz, jest metoda, by go dokładnie poznać ;) . Zjeżdżasz z obwodnicy autostradowej zjazdem Oporów - i cały czas prosto.
Będę w mieście od jutra do środy, to samo za tydzień, a potem od 13 do 20. Potem cyrk na kółkach rusza na Południe: 3 psy, 3 samochody, 6 ludzi, w tym psychiatra i psycholog w razie co :rotfl1:


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w cieniu cedra 31 Lip 2016 17:50 #494050

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Nie, Aniu, nie we Wrocławiu :) Blisko nas - jechaliśmy znad Zalewu, z Proszkowic (tam jeździmy popływać, to jakieś 10km od Sobótki).
Zaproszenie brzmi kusząco, ale ja nie jeżdżę samochodem, więc musiałabym zatrudnić kierowcę, a ten od paru dni jest -delikatnie mówiąc - bez formy :( Ale można też odwrotnie - wskoczyć na trasę Wrocław-Świdnica i skręcić w lewo na wysokości Sobótki ;) A tam w jednym ogrodzie można zobaczyć, jak wygląda cedr atlaski odmiana glauca w wieku 20 lat :funnyface:
Ja jestem dyspozycyjna i dostosuję się do dnia i pory :) W końcu są wakacje :)
3 psy, 6 opiekunów i 3 samochody? Fajnie! Ale pomoc psy...chologa może się przydać :P Dokąd to Was niesie?
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Ogród w cieniu cedra 31 Lip 2016 18:01 #494056

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Całe szczęście, że przeczekaliście tę burzę bezpiecznie :)
A w Darłowie, gdzie teraz jesteśmy też popaduje, ale nie przeraźliwie, raczej bardziej dokuczliwe te opady, bo w wygrzewaniu się na plaży przeszkadzają :) Jak to nad naszym morzem, pogoda jest kapryśna :happy:

Ogród w cieniu cedra 01 Sie 2016 11:07 #494185

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
To mieliście przygody... pogodowe :eek3: Nie zazdroszczę. I dobrze, że się zatrzymaliście, bo podrózowanie w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. U nas w czasie takiej burzy złamało sie wpół ogromne drzewo i przygniotło jadący samochód, kierowca niestety zginął.

Piękne masz te lilie, jasne z bordową gardzielą :hearts:
Ewa

Ogród w cieniu cedra 03 Sie 2016 16:00 #494624

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Ostatnio bardzo dużo takich anomalii.
Ta pogoda jest taka niesprawiedliwa
W wielu miejscach susza, a w innych aż nadmiar wody
Całe szczęście u mnie jest akurat
Od czerwca podlewanie włączałam tylko 2-3 razy, co jakiś czas pada
Szkoda, że jak było tak sucho nie miałam też podlewania, bo moja pompa w studni padła, ale od kiedy została zreperowania pada co chwila :devil1:

Ogród w cieniu cedra 03 Sie 2016 17:27 #494630

  • Biskup
  • Biskup's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 8
Lilie masz bardzo piękne :thanks:

Ogród w cieniu cedra 05 Sie 2016 13:17 #494947

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3045
Też to potwierdzę, lilie Twoje są cudne. :hearts:
Cedr to wspaniałe drzewo. :dance: Szkoda, że tylko do dużego ogrodu. Po moim wyhodowanym z nasionka zostały tylko fotki.
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi

Ogród w cieniu cedra 07 Sie 2016 20:13 #495396

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Marysiu, to fakt, że cedr wyrasta na olbrzymie drzewo! Mój ogród nie jest najmniejszy, ale akurat cedr rośnie w przedogródku i już zaczyna wchodzić na dom :think:
Lilie uwielbiam i bardzo ubolewam, że kończy się ich czas :(

liliarpna.jpg


Biskup (a imię Twoje to...?), dziękuję :)

liliapom.jpg


Gosiu, to prawda - ogrodnik musi się zmagać a to z suszą, a to z nadmiarem wody, a to z upałami, a to z mrozami...U mnie od przeszło roku jest bardzo mało opadów i rośliny cierpią z braku wody. Zwłaszcza hosty, języczki, hortensje, rododendrony, a więc te, które potrzebują dużo wilgoci :garden1: Ile mogę, podlewam, ale ogród spory, roślin mnóstwo i po prostu nie zawsze daję radę :angry:
Ale w tym roku i tak jest troszkę lepiej jak w zeszłym...

widoczekzhortensjami.jpg


Ewuś, wszystko dobrze się skończyło, deszcz trochę popadał, ale od tamtego czasu znowu ani kropli :angry: A hortensje kwitną i wołają o wilgoć :jeez:

hortdbiawka.jpg



hortprzygrillu.jpg



hortlimel.jpg


Alinko, i właśnie dlatego nie jestem wielką fanką polskiego morza...Ma wiele zalet, są piękne plaże, ale...no, własnie - ta pogoda :(
Za to u nas dzisiaj pogoda była piękna :) :) Nie za gorąco, miłe dwadzieścia parę stopni, trochę słoneczka, kilka chmurek...
Motyle oszalały, bo w końcu zakwitła budleja :flower2:

budlejafiolzmotylem-2.jpg



budlejabiaa.jpg


Miłego wieczoru :bye:

kcikszkannamiibu.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Bozi, Ave, Krzysia, Łatka, nelu-pelu

Ogród w cieniu cedra 07 Sie 2016 20:46 #495409

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Ja w tym roku nie mogę narzekać na brak deszczu, pada na okrągło. Tak bardzo odzwyczaiłam się od konewek ze nie bardzo mam ochotę do nich wracać.
Uwielbiam te Twoje miejsca spoczynku :hearts:

Ogród w cieniu cedra 08 Sie 2016 13:19 #495491

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Z wielu roślin, które mi się podobają muszę zrezygnować z powodu zbyt skąpych opadów deszczu :( Po pewnym suchym i upalnym lecie kiedy całe dnie uganiałam się z konewkami :hammer: popukałam się w głowę i stwierdziłam, że będą w ogrodzie tylko takie rośliny, które dadzą radę przeżyć bez nadmiernej troski. Cóż, z wiekiem sił ubywa i nie ma co się szarpać i walczyć z wiatrakami ;) Lilie przepiękne, ale nie dla moich ganiających się psów, a hortensje, które podobają mi się bardzo lubią wilgoć :(
Dlatego podziwiam piękne ogrody u Was :hug: Trzecia i ostatnia fotka wspaniałe :woohoo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ogród w cieniu cedra 08 Sie 2016 14:08 #495496

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • na pewno się uda!
  • Posty: 229
  • Otrzymane dziękuję: 195
Dalu, ja to się dziwię, że ty możesz pracować w takim ogrodzie... :wink2:
Ciągle bym tylko przysiadała na odpoczynek, a to tu, a to tu :silly:
A najdłużej na trzeciej fotce :hearts:
pozdrawiam Nela
Moje metamorfozy

Ogród w cieniu cedra 08 Sie 2016 20:28 #495527

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Dalu, twoja dębolistna wymiata :happy4: Oj kusisz :whistle: U mnie sporo padało a dziś w ogródku susza :( Ketmia obficie rozkwitła. Moja po raz pierwszy przezimowała. wszystkie poprzednie wymarzały. Jednak pąków kwiatowych nie widzę. Na lilie mogę już tylko popatrzeć winnych ogrodach.

Ogród w cieniu cedra 11 Sie 2016 20:46 #496024

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Bożenko, fakt - z hortensji dębolistnej mam pociechę :) Ma już z 10 lat, ale nigdy mnie nie zawiodła. Jest co roku większa, zawsze obficie kwitnie (a kwiatostany ma olbrzymie), jesienią wspaniale się przebarwia. To jedna z moich ulubionych hortensji :hearts:
Teraz kwiatostany już różowieją:

hortdbkwiatostan.jpg


W moim klimacie ketmie nie wymarzają i co roku kwitną, ale żeby były ładne potrzebują bardzo słonecznego i zacisznego miejsca. Moje rosną blisko południowej ściany domu, która nagrzewając się oddaje ciepło.
Tutaj w towarzystwie kwitnącej nawłoci:

ketmiainawo.jpg


Nelu, może nie zawsze na odpoczynek, ale ja często przysiadam 'a to tu, a to tu' ;) W sezonie jemy w ogrodzie wszystkie posiłki - śniadanka najczęściej w kąciku słonecznym, obiady - w cienistym. Z kawusią to różnie bywa - w zależności od pogody i liczby gości :drink1: A odpoczywać i kontemplować ogród najbardziej lubię z hamaka lub huśtawki B)

hortkyushiu.jpg


Olu, u mnie też już drugi rok z rzędu jest susza, co stawia pod znakiem zapytania uprawę takich roślin jak hortensje, hosty, języczki, rododendrony...Ale co uprawiać w cienistym ogrodzie z kwaśną ziemią? Ot, dylemat! Na razie biegam z wężem i konewkami, rachunki za wodę horrendalne, ale wyjścia dobrego nie ma :garden1:
Teraz nastał czas hortensji:

hortensjarowa.jpg


Dorotko, to masz szczęście! Matko, jak ja marzę o porządnym deszczu! Żebym w końcu nie musiała podlewać, a roślinki były w końcu szczęśliwe...
Dla Ciebie sierpniowy widoczek:

widoczeksierpniowy.jpg


I jeszcze:
kanny kwitną, a rozchodniki - lada chwila

kannyirozchodniki.jpg


rudbekie w duecie z jabłuszkami rajskimi

rudbekieijabuszka.jpg


miechunka

miechunka-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): Alina-277, Bozi, Krzysia, zanetatacz, Hana

Ogród w cieniu cedra 11 Sie 2016 20:55 #496028

  • Hana
  • Hana's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • zakochana w roślinach
  • Posty: 133
  • Otrzymane dziękuję: 116
Właśnie, wspaniały wybór hortek, szczerze zazdroszczę klimatu, u mnie ogrodowe to tylko na tegorocznych pędach ledwie kwitną. Ale dębolistna cudna! :drink1: Zyczę miłych chwil przy kawusi w ogrodzie.

Ogród w cieniu cedra 12 Sie 2016 06:57 #496094

  • Baptysja
  • Baptysja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 3045
Brawa za hortensję dębolistną, tym bardziej, że jest podobno trudna w uprawie. :bravo: :bravo:
Kolorowo u Ciebie jak w raju, więc i rajskie jabłuszka muszą być. :dance:
Pozdrawiam zielono Maria

Mój kawałek ziemi
Ostatnio zmieniany: 12 Sie 2016 06:58 przez Baptysja.

Ogród w cieniu cedra 16 Sie 2016 08:35 #496908

  • Anowi
  • Anowi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1825
  • Otrzymane dziękuję: 1586
Podpisuję się pod wszystkim co koleżanki napisały :) Pięknie zielono-kolorowo u Ciebie ,nawet ten brak opadów niewiele zaszkodził. Stolik w zielonym gąszczu (chyba jeszcze na fo go wypatrzyłam :think: ) cudo.Miłego :hug:
Pozdrawiam IWONA
Mały ale mój...
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, zanetatacz

Ogród w cieniu cedra 16 Sie 2016 14:17 #496956

  • Margo2
  • Margo2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3514
  • Otrzymane dziękuję: 1577
Posadziłam ketmię w tym roku, na razie jeszcze się nie rozwinęła
Ciekawe czy przetrwa
Niestety gdyby nie nasza opieka podejrzewam, że ogród by nie przetrwał
Za bardzo zmienny klimat mamy
Raz jest susza, więc można ogród preriowy, a raz leje, więc takim hortensjom w to graj
I chyba lepiej podlewać, niż mieć nadmiar wody
Za tę wiadomość podziękował(a): Hana

Ogród w cieniu cedra 18 Sie 2016 12:20 #497269

  • olga1234
  • olga1234's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 707
  • Otrzymane dziękuję: 707
Witaj Dalu :flower2: U Ciebie jak zawsze kolorowo, pięknie lilie masz, piękne kolorki ,dużo hortensji Ja nie mam ręki do ogrodowych, kupiłam kilka i padły. natomiast kupiłam bukietowe, porażka 3 jednakowe pozdrawiam Cię milutko życzę miłego popołudnia :hearts: w Krakowie upał :bye: :bye:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.531 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum