TEMAT: Ogród nie tylko różany

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 08:30 #285176

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Witaj Moni ciacho "palce lizać" i kociak wygląda na zmęczonego ,Mój psiak też tak pada kiedy kilka razy pochodzi za mną po ogrodzie.Hortensje pięknie kwitną i całość zachwyca. :bravo:
Pozdrawiam Mariusz.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 08:31 #285177

  • asia2
  • asia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1105
  • Otrzymane dziękuję: 484
Codziennie przychodzę i podziwiam Twoje róże, ale jakoś do pisania nie mam weny.... Dziś napasłam oczy przepyszną tartą i jakoś odpaliłam... :rotfl1:
Upalne pozdrowienia :bye:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 11:33 #285236

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Dzień dobry...chociaż to już prawie południe. Letni relaks to jest to - słoneczko, wiaterek, szum wody, świergot ptaków, cicha relaksująca muzyka w tle, coś orzeźwiającego do picia (czyt woda z cytryną i świeżutką miętką) i błogie lenistwo...
No ale do rzeczy bo tu wszystkich uśpię ...

Dorota - nie ma za co. Ja ogólnie nie przepadam za tartami z budyniem więc alternatywa w postaci mascarpone, tym bardziej, że go uwielbiam przeważyła o decyzji zrobienia tarty. Smacznego !

Marta - Markita , ojej ...no nie mówiłam bo miałam ..chłopaki wczoraj złamały ...gdybyś mogła wysłać to byłabym wdzięczna :hug: . Czy ja mogę zaoferować Ci coś od siebie ? Kocimiętka, przetaczniki, jeżówki, żurawki, bodziszki johnson's blue, szałwia niska fioletowa, lawenda, coś jeszcze innego ?

Robalku - no ja też średnio za słodkim ale się uparłam, że spróbuje bo nie umiem piec i to najwyższa pora i machnęłam. Wyszła smaczna - słodki serek bardzo fajnie komponuje się z lekko kwaskowatymi borówkami. Jadłam tartę z tego przepisu z truskawkami i była super ale ta z borówkami lepsza. Szkoda, że u mnie plony poziomek na razie raczej skromne bo zrobiłabym taką z poziomkami .... Wiem jakie wypasione sadzonki wysyła Marta bo mam od Niej bodziszka - cudo !

Ewamaj - tarta rzeczywiście wyszła super. Francine nabierze trochę ciała z czasem. U mnie 3 letnia i dopiero w tym roku pokazuje na co ją stać. Właśnie powtarza kwitnienie i jestem bardzo zadowolona - taka biała chmurka drobnych, delikatnych kwiatów o miodowym (jak dla mnie) zapachu.

Aguś - no dzięki Kochana. Tartę zrób bo jest bardzo dobra (tzn. ja mam małe doświadczenie w konsumowaniu bo za słodyczami aż tak nie przepadam ale jestem zadowolona i chłopakom bardzo smakowała). Ja mam przyjemność relaksować się w domu ale życzę Tobie i wszystkim fabrykującym szybkiego dnia i relaksującego, spokojnego popołudnia.

Mariusz - dzięki. To drugi mój wyrób i jestem bardzo zadowolona z efektu. Kociak faktycznie osowiały bo chory (jesteśmy w trakcie antybiotykoterapii) i tęskni za swoim ulubieńcem moim starszym Synem tzn. tak mi się wydaje, że tęskni (nie znam się na kotach) ... się okaże po powrocie Syna czy nasze obserwacje co do uczuć kota były słuszne.

Asiu - ja też u Ciebie często bywam i podziwiam ale zwykle nie zostawiam wpisu :oops: chyba udzielił mi się Twój nastrój.. Cieszę się, że odpaliłaś - oby już tak zostało. Asiu tryskająca humorem i dobrymi żartami wróć ! :hug:

Robalku, czy mogę korzystać z Twojego określenia lawendokosy :rotfl1: ? Bardzo mi siadło. ..Ja zaczęłam wczoraj. 8 krzaczków i nacięłam tyle:

20140721-untitled-001-4.jpg

Taczka mało urodziwa ale rozmiarowo jak najbardziej dobrana. Wczorajszy wieczór spędziłam zatem na tarasie wiążąc chabazie w bukieciki do suszenia - zieleninę czyt. końcówki pędów kwiatowych oraz liście zużytkujemy jako lawendową gnojówkę - kurcze cóż za kombinacja słowna :rotfl1:
Dzisiaj zapewne będę kontynuować - ale ja nie lubię tej roboty...bo primo żal mi ścinać lawendę, drugie primo ze względu na stano kręgosłupa nie powinnam za dużo go w takiej pozycji jak do cięcia lawendy nadużywać...
A na razie poranny spacer - fotki takie sobie..częściowo nieostre bo mocno wieje
Nowość u mnie, kupiona na próbę odmianowa Green Envy zaczyna nabierać kolorków

20140722-untitled-142_2014-07-22.jpg

Miałam pokazać PPE w pełni kwitnienia - to chyba teraz, widać większą część pnącza, reszta schowana w róży Alchymist:

20140722-untitled-009.jpg


20140722-untitled-010.jpg

Bonica, zapomniany przy cięciu pąk

20140722-untitled-014.jpg

Motyl na steranej jeżówce, nie udało mi się zrobić takiej pięknej foty jak Adze- Aguniadze ale ta musi wystarczyć

20140722-untitled-039.jpg

Pirouette w drugiej odsłonie

20140722-untitled-047.jpg

cdn

20140722-untitled-053.jpg

Jameson, piękny jak dla mnie ale nie chce się mnożyć i co roku trzęsę się jesienią czy cebula przetrwa do wiosny...chciałam dokupić ale nie trafiłam na niego drugi raz..

20140722-untitled-055.jpg

Koto-robotnik czy raczej koto-ogrodnik w trakcie pracy :rotfl1:

20140722-untitled-060.jpg

Lilia Faith

20140722-untitled-065.jpg

Dżisas jak ja polubiłam ten kolor, Tip Top

20140722-untitled-069.jpg

Alexander mac Kenzie na tle błękitnego nieba

20140722-untitled-072.jpg


I wygląda na to, że wystarczy ponarzekać na różę i od razu zaczyna się zachowywać, perennial blue

20140722-untitled-076.jpg

Maślana faza Chopina

20140722-untitled-079.jpg

cdn
Przygięta w łuk Lady of Shalott, to końcówka pędu, na razie nie wytworzyła pędów bocznych

20140722-untitled-086.jpg

Przerywnik, koto-żłopek, tyle co wyzbierał się z biegunki, świeżutkiej, przegotowanej i wystudzonej wody z miseczki się nie złapie a wodę z bajorka chłepce niecnota jeden - jak znowu dostanie sraczki to mu pampersa założę !
20140722-untitled-089.jpg

Cudowna Francine

20140722-untitled-091.jpg

Anabelki nad oczkiem, połamane przez deszcze i wiatr (nie powiązałam :oops:) malowniczo zwieszają się nad wodą, która nie osiągnęła na razie równowagi biologicznej więc cudem świata nie jest ale ogólna koncepcja mi się widzi...

20140722-untitled-093.jpg


20140722-untitled-095.jpg


Jeżówka z marketu, 3 letnia, niska, kwitnie jak szalona, warto by ją lepiej wyeksponować ale boję się ruszać, że zmarnieje

20140722-untitled-107.jpg

Jakaś baruta albo big brother, nie rozróżniam, ładna, wielkie kwiaty i tyle mi wystarcza

20140722-untitled-114.jpg

Wollerton old hall - buduje piękny krzak

20140722-untitled-121.jpg

cdn
Arabella, cudowny powojnik pod względem kwiatów i obfitości oraz długości kwitnienia, wnerwia mnie tylko to, że się nie czepia podpór, w wersji płożącej mnie nie przekonuje więc morduje się co roku, parę razy w roku (w miarę jak rośnie) żeby go jakoś wyeksponować. W jesieni przesadzałam i w tym roku marnie ale zapodaję zdjęcia z wcześniejszych lat

20140722-untitled-123.jpg

i fotki z wcześniejszych lat

20130804-untitled-019.jpg


20130716-untitled-022-2.jpg


20120711-untitled-027.jpg


Starburst - nie wiem czemu mało ją pokazuję, może dlatego, że młoda i pędy leżą na ziemi ? Źle ją posadziłam tzn za szpalerem tawuł goldmond co w ogóle nie pozwala wyeksponować limonkowo-białych kwiatów. Na zdjęciach tylko pędy stojące, bez tawuł w tle, których kwiaty giną. Pewnie do przesadzenia ....

20140722-untitled-124.jpg


20140722-untitled-128.jpg

i żółte lelije na koniec.

20140722-untitled-138.jpg


Miłego dnia :bye:
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2014 12:05 przez moni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anabuko1

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 12:06 #285241

  • Wendka
  • Wendka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 197
A może Żłopek zdrowieje i nęcą go wspomnienia smakowitych rybek?
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 13:34 #285263

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Moni, przy Twojej ilości lawendy i dorodnych krzaczkach określenie lawendokosy jak najbardziej adekwatne ;-)
A ta gnojówka to na co? Jakiś przepisik konkretniejsze proszę bo u mnie też spadów będzie dużo po bukietach... :whistle:
PPE cudna, to jedna z moich klemkowych ulubienic :hearts:
Widoczki piękne, a malowniczo przewieszające się Anabelki nad oczkiem - cud, miód i orzeszki.
Wollerton faaaaajny, ale trochę martwi mnie, że trzyma kwiaty jeden dzien.... :think:
Piękny jednak jest, bez dwóch zdań i chciałam go brać, ale z racji tego, ze w Rosarium akurat mieli Charlottę, a WOH - nie, to padło na tą pierwszą.. A tak w ogole to najbardziej bym chciała Skowronka... :crazy:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2014 13:41 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 13:37 #285265

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Bodziszek Johnson's blue mnie zainteresował :P , możesz pokazać jak on kwitnie?
Też mnie zainteresowała gnojówka z lawendy. Nie mam wprawdzie tyle krzaczków co Wy, ale na wiaderko by się uzbierało ;) . Tylko jakie zastosowanie?
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 14:10 #285275

  • lawenda
  • lawenda's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 222
  • Otrzymane dziękuję: 20
a ja protestuję, Zrywać na napar do kąpieli to ja rozumiem, ale gnojówka z lawendy? :club2: a z pokrzyw nie wystarczy ? :jeez:
I Dlaczego kosicie kwitnącą lawendę? Ja uwielbiam jak kwitnie i cały rok na to czekam, nie tylko ja, bo zlatuje się do niej cała masa motyli i pszczół :funnyface: Moni, pięknie pokazujesz swój ogród, róże masz fajne.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 15:22 #285290

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Ok to będzie lawendowy post:
Oj oj oj ..no to narobiłam z tą gnojówką :dry: ok, ok już się tłumaczę. Gnojówkę z lawendy my stosujemy w 2 celach:
1. odstrasza mrówki - to bardziej humanitarne niż chemią jechać. Mamy problem z mrówkami na działce, zwłaszcza na rabatach kamyczkowych - jest ich zatrzęsienie,
2. odstraszanie kreta i innych ryjących - w tym przypadku nie chodzi już nawet o kwestie humanitarne ale cokolwiek byle się wyprowadził. W zeszłym roku taka Prowansja dobrze kretom zrobiła - one pojechały na wczasy a my mieliśmy dobrą chwilę spokój (w zasadzie od sierpnia do czerwca tego roku...) bo nie ryły (wlaliśmy do kretowisk/nor).
Lawenda odstrasza mszyce więc teoretycznie można by jeszcze spróbować oprysków z takiej gnojówki rozcieńczonej idąc w eko ale jeszcze nie próbowałam...
My robimy tak jak z gnojówką z pokrzyw - resztki lawendy do pojemnika (nie metalowego), zalewamy wodą, mieszamy 1 x dzień, potem rozcieńczenie 1 do 10.

Lawenda - u mnie lawenda już praktycznie przekwitnięta a częściowo ugotowana. O, popatrz:

20140722-untitled-001-2.jpg


20140722-untitled-002-2.jpg


20140722-untitled-003-2.jpg


20140722-untitled-004-2.jpg


Jeden z gatunków, który mam dzięki cięciu teraz zakwitnie późnym latem i motylki, pszczółki oraz trzmiele będą miały jeszcze okazję do ucztowania.
W międzyczasie mają jeżówki, a za chwile rozchodniki wielkokwiatowe i całą masę innych kwiatów.
Dla mnie lawenda jest tak cenną rośliną, że wykorzystuję ją w całości, ot co! Tzn. stąd pomysł na tą gnojówkę. Kwiaty idą do zasuszenia i z susz będę wykorzystywać m.in. w celach kosmetycznych i nie tylko ale pozostaje jeszcze cała masa resztek roślinnych, które też można wykorzystać.
A oczekiwanie na lawendę np. jesienią i zimą można sobie umilić jak ktoś lubi np. tak:

20140722-untitled-009-2.jpg

czy tak:
20140722-untitled-010-2.jpg


Na koniec lawendowego postu...i nie po to aby dolać oliwy do ognia (Lawendo, przepraszam... to nie na złość...i tak zanim napisałaś post już była ścięta) popołudniowy zbiór (jeszcze zostało kilkanaście krzewów):

20140722-untitled-002.jpg


20140722-untitled-005.jpg


za chwilkę reszta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): AGNESS, Keetee, Robaczek

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 15:35 #285292

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Wandziu, o tym nie pomyślałam...faktycznie nie znam się na kotach. Mnie przeraziło, że pije wodę z oczka a ona nie jest czysta a ledwie co wyciągnęliśmy go z biegunki. Gorzej jak z dziećmi ;)

Robaczku - Ty masz więcej lawendy niż ja i Twoich lawendokosów sobie nie wyobrażam :whistle: masz plany co z tą lawendą robić ?
Wiesz, że nie zarejestrowałam jak długo wollerton trzyma kwiaty .... muszę się przyjrzeć...
Skowronka sobie kup nawet kosztem innej róży - w 2 roku posiadania stwierdzam, że: jest zdrowy, ładnie buduje krzaczek, rośnie w górę równomiernie tzn. obecnie ma kilka pędów zakończonych bukiecikami pączków praktycznie wszystkie na jednej wysokości ok. 1,3 m - to są nowe pędy. Starsze po cięciu są niższe ale daje to fajny efekt wizualny. I kwitnie, Kochana, jak kwitnie - praktycznie bez przerwy jakiś kwiatuch jest. Miał dość ładny rzut kwitnienia gdy na raz rozkwitły całe bukieciki (gdzieś będzie zdjęcie na wcześniejszych stronach a jak nie chce Ci się szukać to daj znać to wrzucę).

Marta - bodziszek johnson's blue:

20130602-untitled-018-2.jpg


20130602-untitled-020-2.jpg


20140513-untitled-037.jpg

20140522-untitled-048.jpg


20140525-untitled-030_2014-07-22.jpg

pierwsze zdjęcia z zeszłego roku. Teraz jest wyższy. Czasami po przycięciu powtarza. Ja zanotowałam 1 kwiat z powtórki w tym roku na razie.

Lawenda - dzięki za dobre słowa o różach i ogrodzie. O lawendzie już napisałam :)
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2014 15:37 przez moni.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 15:41 #285297

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Bodziszek cudny :woohoo: i chyba taki kompaktowy, bo ładnie stoi. A więc wymiana ;)
Gnojówkę z lawendy zrobię, bo też mam mrówki, a o nornicach nie wspomnę :evil:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 16:12 #285304

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Kochana, ja tego Twojego Skowronka, tak jak inne zdjęcia chlonę kilka razy dziennie :hearts:
Jak tylko go trafię będzie mój :dance: Ty masz od Niemców, prawda?
Lawendowy post :bravo: pełna, profesjonalna relacja z cudnymi zdjęciami i gadżetami rodem z Prowansji :eek3:
Jestem pewna, ze skrzydlate bzyki kochają Twój ogród o każdej porze roku B) inne, pożyteczne ( :idea1: ) Robaczki też ;-)
Ja dzisiaj zaplanowałam cięcie, przynajmniej początek ;-) Podobnie jak Ty suszę bukiety, pakuję w woreczki (z organzy, takich decoupage'owych cudeniek nie mam) i może się porwę na wianki ( po raz pierwszy). Gnojówki też spróbuję, a co! Powiedz tylko proszę, jak długo 'kisi' się ta szalona mikstura?

PS. Właśnie jestem na paznokciach i wybrałam kolor tip-top z lawendą :happy4:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2014 16:19 przez Robaczek.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 16:28 #285310

  • moni
  • moni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1308
  • Otrzymane dziękuję: 995
Marta - wymiana ! :dance:

Kasiu - i to jest całe piękno tej gnojówki, że ma pozostać zapach lawendy - czyli wystarczy kilka dni.
Paznokcie - wow, koniecznie pokaż jak wyszło :supr3:
zdjęcia w lawendowym poście prześwietlone, w sumie mogłam ściągnąć trochę ekspozycję i odblaski przed wrzuceniem na forum ale zapomniałam ... tak to jest jak się robi foty w pełnym słońcu...albo trzeba się namęczyć żeby ładnie wyszły albo poczekać do popołudnia najlepiej do tzw. złotej godziny.
A nie chcesz się nauczyć robić takich woreczków ? To nie jest trudne ....

PS. bo zapomniałam. Skowronka kupowałam u Austina ale jak jest dostępne u Niemców to bierz od sąsiadów.
Ostatnio zmieniany: 22 Lip 2014 16:36 przez moni.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 16:56 #285316

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Marzę o tym by mój ogród stał się różano lawendowy z dodatkiem lilii :) to jest niejako moja dróżka.

Ale mieć aż tyle co Ty to już chyba jest poza moimi możliwościami.
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 17:25 #285325

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
Monia ....taczka lawendy...ale czaaad :supr3:
Jej i widzę ,że ją ciachłaś w pełni kwitnienia..... :flower2: Mi zawsze szkoda....ale przy takiej ilości
Bardzo mi się podoba ten Skowroneczek....oj bardzo :hearts:
Cieszę się,że kocio dobrzeje...śliczny siwek...mam słabość do siwków :wink4:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 17:52 #285329

  • anabuko1
  • anabuko1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4542
  • Otrzymane dziękuję: 2203
No,no w takiej ilości ściętego kwiecia jeszcze nie widziałam :eek3:
U Ciebie wszystko takie bujne,gęste,pełne kwiecia,powojniki,jeżówki duże kępy. bodziszki :ohmy:
Green Envy zapowiada się ciekawie,będę ją podglądać u Ciebie,bo miałam na nią chęć,jak dalej będzie ładna,to na wiosnę sobie kupię,bo do wiosny to wymyślę,gdzie ją posadzić :happy:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 21:07 #285367

  • dodad
  • dodad's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa klimatyczna 6a
  • Posty: 4100
  • Otrzymane dziękuję: 2555
Monika, żywcem nie mam czasu pisać, ale nie mogę przejść obojętnie. Twój ogród jest zachwycający! tarta wygladała smakowicie, ślinka poleciała. Lawendokosy :supr3: boshhh... ile ty masz tych krzaków, nie dziwota, że przetwórstwo idzie pełna parą :). I do tego te wspaniale zdjęcia. Uczta dla oczu :hug: dzięki :kiss3:
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam :)
ogrodowo 2016'***
U Doroty 2015'***2014***
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 22 Lip 2014 21:31 #285372

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Powtarzam za Dorotą...choc permanentnie czasu brak obejrzałam zaległości..przed snem.....śliczne wszystko z kotkiem włącznie....ta lilia Kyushu czy jakos tak wyjatkowej urody..a jeżówki doskonale znoszą przesadzanie.....niektórym to wręcz niezbędne do kwitnienia....oczywiście nie co roku.. :rotfl1:
Temat został zablokowany.

Ogród nie tylko różany 23 Lip 2014 00:39 #285461

  • AGNESS
  • AGNESS's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2186
  • Otrzymane dziękuję: 431
Monisiu masz tak niesamowicie piękny ogród, że aż zapiera dech..... naprawdę nie mogę się napatrzeć, zachwyca mnie każde zdjęcie..... każdy kadr :hearts: :thanks:
Niesamowite zbiory lawendy.....ależ ilość..... chyba za Twoim przykładem jutro pójdę ściąć swoje....4 krzaczki :rotfl1:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.688 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum